Po soustředění v Německu a Rakousku rozbila česká výprava stan ve finském Vuokatti. Ve známém středisku zimních sportů mezi jezery Nuasjearvi a Iso Sapsojearvi jsou ideální podmínky pro trénink. „K dispozici máme 3,5 kilometru dlouhý okruh, nebo trénujeme v místním lyžařském tunelu," líčí na svazovém webu jeden z trenérů Michael Málek.

Ve Finsku se připravují Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesinger, Adam Vaclavík, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková. Ve výpravě chybí Gabriela Koukalová z Jablonce, která se připravuje na ledovci v rakouském Dachsteinu a k týmu se připojí během druhého kempu ve Finsku v polovině listopadu.

Příprava na dobře osvětlených tratích a střelnici zatím probíhá podle plánu. „Na pořadu jsou tréninky se zaměřením na objem naběhaných kilometrů, sílu, a také na střelbu na sněhu, která má svoje specifika. A za umělého osvětlení zvlášť," podotýká kouč žen Zdeněk Vítek.

„Všichni členové týmu zvládají bez problémů drsné severské podmínky i tréninkové dávky, včetně jízdy se závažím, které jim obepínají kotníky i zápěstí," doplňuje kouč mužů Málek.

Nikomu nedělají problémy ani tradičně dlouhé mrazivé noci a krátké smutné dny. „Myslím, že všichni sportovci už vědí, co je na severu Evropy čeká. Vždyť všichni jezdí do Finska nebo Švédska už od dorosteneckých let. A na ponuré podmínky tohoto ročního období jsou připraveni," říká Málek a Vítek jej doplňuje: „A navíc mají jistotu, že se po deseti, jedenácti dnech vrátí alespoň na chvíli k nám domů."

Zdravotní trable potkaly Adama Václavíka, který měl při tréninku těžký pád. „Vykloubil si prsteníček na levé ruce a běhá tak pouze s jednou holí. Naštěstí manipulaci se zbraní zvládne."