„Na restart kariéry už myšlenky rozhodně nemám, ale s osudem, kdy mou kariéru v polovině sezony před olympiádou v Koreji ukončil nedostatek financí, jsem srovnaná a dívám se dopředu. Mám nový život, plány a cíle,“ konstatuje sympatická 32letá sportovkyně, účastnice dvou zimních olympiád ve Vancouveru (2010) a Soči (2014).

„Mám na co vzpomínat,“ s úsměvem poznamenala Křížová, dcera bronzové medailistky ze ZOH v Sarajevu Olgy Charvátové.

Vtažená nejen do právě probíhající olympiády v Číně přitom bude. Již druhým rokem je totiž spolukomentátorkou, expertkou na alpské lyžování. „Moc mě to baví! Nyní bych měla spolukomentovat dva olympijské závody – super G a sjezd žen,“ pochlubila se Křížová, pro kterou je ale hlavní náplní činnost kondiční trenérky a učitelky jógy.

Po pražském metru se proháněli olympionici.
Ondřej Moravec: Jsem hrozně rád, že jsem mohl zažít biatlonové šílenství v Česku

Už jste se novou rolí spolukomentátorky sžila?
Stále u mě panuje mírná nervozita pramenící ze zodpovědnosti, přece jen jdu s vlastní kůži na trh. (smích) Na druhou stranu jsem alespoň tímto způsobem zůstala s lyžováním v kontaktu. Sleduji, jak se tento sport vyvíjí a posouvá.

Neláká vás tedy návrat na svahy, nesvrbí vás ruce?
To rozhodně ne. Už uplynulo hodně vody, tyto myšlenky jsou zcela pryč! Když jsem musela svou kariéru v polovině sezony rychle ukončit, vše bylo celkově bolestivé, pořádně jsem se nemohla ani dívat na olympiádu. Další rok už ze mě vše spadlo a i kdybych tehdy sehnala peníze, nevrátila bych se. Našla jsem si nový životní styl a jsem moc spokojená!

Čím se tedy bavíte a živíte?
Stále jsem kondiční trenérkou s certifikací DNS – tedy specializací na zdravotní cvičení, do čehož zapojuji i mou milovanou jógu. Mám i další projekty – komentování, spolumoderování akcí, jako například olympijský festival v Praze. Nebráním se novým výzvám!

Zpět k právě startujícím olympijským hrám. Česko bude mít ve hře žhavé želízko v podobě Ester Ledecké. Může opět dovézt zlato z lyžování i snowboardu?
Moc bych jí to za tu všechnu dřinu přála. Sice jsem s ní nemluvila osobně, ale je jasné, že nejvyšší ambice má opět na prkně. Zde se cítí lépe než v lyžácích. Vzhledem k tomu, jaké výkony předváděla na lyžích, i zde to může cinknout. Vzhledem k zranění a absencím několika favoritek je situace v boji o cenné kovy zcela otevřená. Olympijské závody jsou specifické, stejně jako před čtyřmi roky se může stát cokoliv. (úsměv)

Markéta Davidová na olympijských hrách v Pekingu
Davidová dostala špatné lyže. Takhle bezmocně jsem se ještě necítila, přiznala

Tlak na její osobu ale bude větší. Souhlasíte?
Rozhodně. V Pchjongčchangu od ní hlavně v lyžařské sekci nic nečekal, soupeřky ji pořádně neznaly. Nyní je v jiné roli. I tak věřím, že právě na lyžích může mít stále čistou hlavu, favoritkou bude na snowboardu. Pořád je to ale sport a stát se může cokoliv.

Na koho se na olympiádě nejvíce těšíte? Kdo bude největší favorit mezi ženami a muži?
Velmi zvědavá jsem na mladého Švýcara Marca Odermatta, je úžasné, co zatím předvádí! Celkově jsem zvědavá na chlapy z Norska a USA. Normálně jsou Američané průměrní, ale na každé olympiádě se dokáží vybičovat k neskutečným výkonům. V ženské kategorii jsem zvědavá na rychlostní disciplíny, kdo se vůbec objeví na startu. A samozřejmě na Ester.