Do páteční štafety nemohla nastoupit kvůli nemoci opora Eva Puskarčíková, všichni se proto obávali, jak zvládne štafetovou premiéru na vrcholné akci jednadvacetiletá Jessica Jislová. Ta ale příjemně překvapila. I tím, jak se vyhnula kolizi mezi ruskou a slovenskou štafetou.

"Jess, Jess!" hrozil se kouč Ondřej Rybář, když situaci viděl na velkoplošné obrazovce. "Nááádhera," rozplýval se po jejím úspěšném úhybném manévru.

S Jislovou si ale o chvíli později prožil i chvilku hrůzy. Při střelbě vestoje musela využít všechny tři rezervní náboje. "Nebylo to jednoduché. Byl tady hukot, nechala se unést, protože holky kolem ní začaly odjíždět, tak trochu znervózněla," hodnotil Rybář. "Kdyby to bylo o dvacet sekund míň, bylo by to super, ale není to neřešitelné," říkal s nadějí v hlase kouč.

Absolutně nejlepší výkon dne ze všech startujících v podání Gabriely Soukalové rozzářil po druhém úseku na jeho tváři široký úsměv. "Jedna rána byla těsnější, ale Gábina udělala to, co měla. Odvedla tady práci, kterou jsme od ní čekali," uvedl radostně Rybář.

Mezitím se hodnotila i Soukalová v komentáři s moderátorem závodu za cílem. "Až mě to překvapilo, jak to bylo na střelnici dobré," povídala anglicky. "Teď nemluv, Gábino, jede Lůca," žertoval Rybář s úsměvem a v dobrém rozmaru.

Není co omlouvat

Ten mu vydržel i při první položce Charvátové vleže, která byla bez chyby. Rybář jen zaťal pěst. "Yes!" zakřičel si nahlas. "Houkněte na ni, ať se za nimi sveze, ať to zbytečně netahá. Má tam silné běžkyně kolem sebe, ať si jede svoje, i kdyby měla Tiril (Norku Eckhoffovou) nechat odjet," uděloval vzápětí pokyny do vysílačky.

Jenže to netušil, co ho čeká za chvíli za infarktový stav.

Charvátová se blížila podruhé ke střelnici, napětí by se dalo krájet. Hned první rána vedle, třetí rovněž nezbělala. To už trenér žen Zdeněk Vítek jen zaklonil hlavu. Pátá rána také mimo a v tu chvíli bylo zle. A nepomohly ani další tři rezervní náboje. Celková bilance? Dvé úspěšné rány z osmi pokusů a tedy tři trestné okruhy.

Zdeněk Vítek rozhodil rukama a jeho kolega to "zabalil" - byť ještě na svůj úsek čekala Veronika Vítková, která tým vytáhla na šesté místo.

Rybář si potom u novinářů nebral servítky. Charvátová to prostě zkazila. "Absolutně to nezvládla, tady není co omlouvat," konstatoval. "Měla náskok, mohla být v klidu. Měla zvládnout ty rány dobít. Když si tam nechala tři, bylo zle, ale netrefit ani jednu?" povídal rozčileně.

"Ano, nervozita musela být veliká, ale tady měla být článkem, který štafetě pomůže. Ale vůbec tomu nepomohla," kritizoval i smutnil Rybář.