Závod, který se jel na hranici regulérnosti, dokončila jako druhá nejlepší Češka na dvacátém místě, Pavlína Votočková skončila osmnáctá. Z vítězství se na patnáctikilometrové trati radovala na tomto šampionátu fenomenální Švédka Frida Karlossonová.

„Ty, kteří rozhodovali o tom, že se závod pojede, bych poslala si obléknout kombinézy a tři čtvrtě hodiny kroužit po trati. Podmínky byly pro všechny stejné, ale Skandinávky v nich pravidelně trénují. My na ně zvyklé nejsme,“ naznačila Havlíčková, v čem byl ve Finsku největší problém.

Už před šampionátem říkala, že jediné, co jí bude případně vadit, jsou extrémní mrazy. Při úterním závodu na 5 kilometrů volnou technikou olizovala rtuť teploměru dvacítku pod nulou, ve středu, kdy měla volno, bylo výrazně tepleji, ve středu před startem na trojnásobně delší trati ale arktické mrazy udeřily znovu. Počasí zkrátka Havlíčkové nepřálo.

„Začaly jsme v minus čtrnácti, končily v minus dvaceti a půl. Na tom závodu nebylo nic hezkého. Když jsem přišla do šatny, ze sedmdesáti holek jich šedesát brečelo zimou, deseti dokonce museli pomáhat doktoři,“ vylíčila česká zlatovláska, která do Lahti cestovala s ambicemi na umístění na medailových pozicích.

Boj Barbory Havlíčkové se sebou samotnou nadějná česká reprezentantka vyhrála, do cíle dojela s tříminutovou ztrátou na první Švédku. „Nikdy jsem nevzdala žádný závod, ale dnes jsem o tom uvažovala. Kdyby to nebylo mistrovství světa, tak nevím. Nedokázala jsem se zkoncentrovat, měla jsem v hlavě jen to, že je mi zima a těšila jsem se na to, až budu v teple. Moje tělo prostě nebylo schopné jet rychleji. S výsledkem jsem absolutně nespokojená, byl to strašný den. Ale jsem ráda, že jsem to nevzdala a vyhrála sama nad sebou. Někdy jsou taková vítězství cennější než vítězství nad soupeřkami.“

Obrovská zkušenost prý osmnáctiletou Havlíčkovou v její kariéře rozhodně posune. „Pokud se budu hroutit, tak tím ničemu nepomůžu. Pády člověku do budoucna pomáhají. V životě jsou daleko horší věci, než nenaplnit sportovní očekávání na jednom světovém šampionátu,“ uzavřela rodačka z Vimperku s nadhledem.

To osmnáctá Pavlína Votočková byla nadšená. „Mám ohromnou radost. Nevím, jestli brečet radostí, nebo zimou. Loni jsem nebyla ani v první třicítce. Je to super, pro mě zatím nejlepší výsledek kariéry,“ jásala v Lahti.