Teď ji slýcháte z televize (ve Falunu dělá spolukomentátorku), ale zároveň radí současné nejlepší české běžkyni Evě Vrabcové-Nývltové.

Na konci týdne si spolu navíc sednou, aby se domluvily na další spolupráci. "Jsem otevřená předávat svoje zkušenosti a rady komukoli. Eva přišla sama, bylo to upřímné a měla jsem z toho radost," řekla novinářům dvojnásobná mistryně světa. "Mně to dělá taky dobře a baví mě to. Je tady ženská, která má šanci být stabilně ve světové desítce. A to, co jezdí teď, není maximem jejích možností," dodala.

Další reprezentantky však mají smůlu: na trenérskou dráhu se olympijská vítězka z Turína 2006 nechystá. "Já bych svoji pozici viděla v tom, že znám lidi, kteří jsou schopní být stoprocentní profíci, kteří to umějí a sama jsem si je vyzkoušela," řekla. "A pokud by Evě vyhovovali, tak se jí budu snažit pomoct poskládat lidi a být ve vazbě konzultací. Jednou za čas s ní můžu na trénink nebo se můžeme vidět na soustředění, ale v žádném případě to nesměřuje k tomu, že bych s ní trávila čas každý den," doplnila.

Co funguje na běh, nefunguje na lyže

Konzultace začaly loni. Na začátku zimy se Vrabcové-Nývltové nedařilo a byla v krizi. Chyběla jí síla.

"Nemusíme chodit kolem horké kaše, trošku se trápila a má problém s optimální váhou. Je jednoznačně pod váhou," odhalila Neumannová a domluvila běžkyni spolupráci s výživovým poradcem Petrem Havlíčkem.

Důvodem nižší váhy u Vrabcové-Nývltové může být nemoc z loňského jara, ale i kombinace lyžařského tréninku s běžeckým. "Může se zdát fajn, že zaběhla skvěle Běchovice, ale co funguje na běhy, na běžky ne. Ztratila sílu. Potřebovala by být silnější a na to nemá svalovou hmotu," konstatovala Neumannová.

Vrabcovou-Nývltovou ještě detailně nezná, už si však všimla, že potřebuje mít pohodu na tréninku.

"Pak je schopná jezdit výborně. Je třeba nastavit klima okolo ní, aby jí vyhovovalo, a všichni musejí chápat, že to je jedna ze dvou žen, které v tuto chvíli máme, a je schopná další olympijský cyklus jezdit dobře," řekla Neumannová.

Vzpomínky na loučení a Björgenovou

Společně si obě ve Falunu projely tratě před sobotním skiatlonem a také před volnou desítkou. "Zdá, že respektuje můj názor a že jí to i vyhovovalo. Potřebovala psychicky povzbudit. Je to o dobrém pocitu," řekla Neumannová.

Na Falun má jinak vítězka osmnácti závodů Světového poháru dvě výrazné vzpomínky. První se váže k MS v roce 1993. "Bylo to moje druhé v životě, ale první, kdy jsem závodila do desítky. Tenkrát jsem tady finišovala proti Rusce Välbeové v bruslení a porazila ji na stadionu," vzpomínala na páté místo ve stíhačce.

A potom? V roce 2007 ve Falunu jela poslední velký závod kariéry. Ve skiatlonu skončila druhá za Marit Björgenovou a před Therese Johaugovou, které obě patří k favoritkám šampionátu i letos. "Chtěla jsem vyhrát, na trati jsem byla lepší, ale nepovedlo se mi odjet a Marit jsem ve finiši neporazila," prohlásila Neumannová.