Nor Petter Northug potvrdil svou suverenitu mezi běžci na lyžích vítězstvím v prestižním závodu na 50 km volnou technikou v Oslu.

Lukáš Bauer doběhl se ztrátou tří minut a 27 vteřin sedmnáctý. Dvojnásobný olympijský vítěz z Vancouveru Northug si tím prakticky zajistil celkové vítězství ve Světovém poháru. Před českým reprezentantem má náskok 383 bodů a ve zbytku sezony bude rozděleno už jen 450 bodů.

Tradiční maraton v okolí Holmenkollenu překvapivě velmi brzy roztrhal startovní pole. Bauer ztratil kontakt s nejlepšími už na osmém kilometru, kdy figuroval až na konci šesté desítky. V čele se zatím utvořila skupinka z Francouzů Vincenta Vittoze, Maurice Manificata a domácího Northuga.

Bauer se sice necítil úplně nejčerstvější, ale tentokrát se v první polovině závodu nemohl spolehnout na lyže. "Ať se na mě někdo zlobí nebo ne, tak se vymluvím na lyže. Do půlky závodu jsem je měl mizerný," uvedl na svém webu. "Ze začátku jsem měl pocit, že pracuji, ale když to jede, tak i projev je horší," doplnil.

Bauer zvažoval, že závod nedokončí

Ve druhém kole dokonce českého běžce napadlo, že závod nedokončí. "Problesklo mi hlavou, že to zabalím, ale pak jsem si říkal, že ne," uvedl s tím, že roli sehrál fakt, že se jelo na slavném Holmenkollenu. "Za rok se tady pojede mistrovství světa a tady já nezabalím," řekl si.

Od třetiny závodu se Bauer dostal do tempa. "Po osmém kilometru jsem dostal lepší lyže a od čtvrtého kola mi jely lyže zase super. Bylo vidět, že od druhé půlky se mi jelo zase skvěle, i když byly křeče," uvedl. Stále se pak posouval vpřed, ti nejlepší už ale byli příliš daleko. Vedoucí trojice si na 34. kilometru vytvořila téměř dvouminutový náskok, jenž se ale zásluhou práce Švédů a Itala Pietra Pillera Cottrera začal rychle zmenšovat.

Cottrerův nástup slavil úspěch dva kilometry před cílem a v čele se měnilo pořadí. Skvělý finišman Northug ale zkušeného Itala, který padesátku na Holmenkollenu vyhrál v roce 1997, do trháku nepustil a v cílové rovince mu nedal šanci. Z dvojice Francouzů si pro bronz dojel Vittoz, naopak Manificat úplně odpadl a skončil čtrnáctý.

"Když Pietro zaútočil, málem mě to na posledním kopci zabilo. Pár dnů jsem marodil a naplno jsem jel až v Drammenu, což byla dobrá příprava na dnešek," uvedl Northug, který byl ve čtvrtečním sprintu druhý. "Čekal jsem, že se dnes bude hodně útočit. Když za to Francouzi vzali, snažil jsem se jich držet a hlídal si to. Hodně jsem tu chtěl vyhrát," řekl už téměř jistý vítěz seriálu.

Jakš si doběhl pro nejlepší individuální výsledek sezony

Z dalších českých reprezentantů doběhl se ztrátou šesti minut na dvacátém místě Martin Jakš a zaznamenal nejlepší individuální výsledek sezony. Jiří Magál obsadil 35. příčku, specialista na dálkové běhy Petr Novák závod nedokončil.

Do konce Světového poháru zbývají ještě sprinty v Oslu a Stockholmu a závěrečná série tří závodů ve Falunu. Jisté je, že už Bauer nezíská malý glóbus za hodnocení distančních závodů, který si zajistil Northug. Bauer chce udržet druhé místo stejně jako celkově. "Budu dělat vše, abych byl druhý (celkově) a druhý (v distancích), ale i to bude nadstavba, protože jsem říkal, že letos vše směřuji k Tour de Ski (vyhrál), k olympiádě (má dva bronzy) a k Otepää (vyhrál) a všechno ostatní je navíc."

Northug bude podle Bauera letošním králem sezony. "Dominuje a oba glóby bude mít po právu," řekl dvaatřicetiletý Bauer.

Muži - 50 km volnou technikou s hromadným startem: 1. Northug (Nor.) 2:09:18,5, 2. Piller Cottrer (It.) -2,9, 3. Vittoz (Fr.) -32,7, 4. Södergren -57,4, 5. Olsson (oba Švéd.) -1:06,0, 6. Glavackich (Rus.) -1:12,0, 7. Clara (It.) -1:15,4, 8. Hellner (Švéd.), 9. Bajčičák (SR) oba -1:28,7, 10. Eliassen (Nor.) -1:49,6, …17. Bauer -3:27,2, 20. Jakš -6:08,6, 35. Magál -10:02,2, Novák (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. Northug 1285 b., 2. Bauer 902, 3. Cologna (Švýc.) 735, 4. Hellner 699, 5. Teichmann (Něm.) 497, 6. Jönsson (Švéd.) 460, …52. Koukal 130, 90. Kožíšek (oba ČR) 52, 108. Magál 34, 137. Jakš 16, 158. Novák 8.