Z vítězství se radovali lídr průběžného pořadí Tour Johannes Hösflot Klaebo z Norska a Ruska Natalja Něprjajevová, jež díky tomu získala žluté číslo vedoucí závodnice.

Pětadvacetiletý Novák potvrdil sprinterskou formu už devátým místem v kvalifikaci. O devět míst a necelé dvě sekundy unikl postup Adamu Fellnerovi, jenž v pátek poprvé bodoval ve Světovém poháru. Petr Knop byl už s velkou ztrátou osmašedesátý.

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo vítězí ve sprintu volnou technikou v úvodním závodu Tour de Ski v Lenzerheide.
Suverén Klaebo opanoval úvod Tour de Ski. Novák vypadl ve čtvrtfinále

Ve čtvrtfinále jel Novák aktivně a svedl vítězný souboj o druhé přímé postupové místo s olympijským medailistou a bývalým mistrem světa Federicem Pellegrinem z Itálie. V semifinále pak nejlepší český běžec skončil na nepostupové páté pozici a celkově mu těsně uniklo vyrovnání nejlepšího sprinterského výsledku v kariéře, jímž je deváté místo. Novák si zároveň spravil náladu po silvestrovském závodu na 15 km s hromadným startem, v němž kvůli zlomené holi skončil na konci šesté desítky.

"Z výsledku jsem nadšený a rychle jsem si spravil chuť po tom včerejším závodě, který byl tragický," uvedl Novák v tiskové zprávě svazu. "Od kvalifikace šlo všechno výborně, musím ale říct, že 9. místo překvapilo i mě. Ve čtvrtfinále jsem se cítil super, všechno vycházelo tak, jak jsem si představoval. Pomohly mi i výborné lyže. Semifinále jsem rozjel ze třetího místa a věřil jsem, že z něho půjde zabojovat o postup. V posledním kopci jsem ale zůstal zavřený za De Fabianim, ostatní začali zrychlovat a já bohužel neměl prostor nikam jet. Pak už nám pláchli ve sjezdu. Mrzelo mě, že jsem s tím nemohl už nic udělat, celkově ale převládá nadšení," dodal. V průběžném pořadí se posunul ze čtvrté desítky na 25. místo.

Janatová je s výsledkem spokojená

Janatová zopakovala čtvrtfinálovou účast z úterního úvodního sprintu volně z Lenzerheide. Tentokrát se k ní připojila reprezentační kolegyně Hynčicová, jež proklouzla do čtvrtfinále jako poslední třicátá o 25 setin sekundy. Ve svých čtvrtfinálových jízdách pak obě Češky obsadily shodně pátá místa.

"S výsledkem jsem spokojená, protože klasiku mám slabší než skate, takže se každý postup počítá. Navíc se trať dost sypala, takže bylo těžké najít odraz. I v takových podmínkách ale byly lyže perfektní," řekla Janatová, jež byla v Lenzerheide šestnáctá. "Dneska mám velké novoroční štěstí. Jsem ráda, že mi vyšla kvalifikace i rozjížďka, a snad bude platit jak na Nový rok, tak po celý rok. Poděkování patří servisu i Oberstdorfu, kam se budu určitě ráda vracet," dodala Hynčicová.

Biatlonistka Markéta Davidová předvádí nevyrovnané výkony.
Výkyvy světové šampionky. Davidová ukazuje dvě tváře. Musí vydržet, ví Nor

Favorit Klaebo vyhrál před trojicí svých krajanů a třetím vítězstvím ze čtyř etap zvýšil vedení v Tour. Něprjajevová vystřídala v čele průběžného pořadí Američanku Jessii Digginsovou, jež po nezaviněné kolizi s Fridou Karlssonovou vypadla ve čtvrtfinále. Švédka byla za zkřížení stopy soupeřce diskvalifikována a navíc dostala tříminutovou penalizaci do průběžného pořadí Tour, v které jí před dnešním závodem patřilo sedmé místo.