Umístěními v elitní desítce jste na sebe pořádně upozornil. Myslíte, že si vás nyní soupeři víc všímají?
Něco jsem zaznamenal. I na trati to cítím, že si na mě už dávají větší pozor, ale nijak o tom nepřemýšlím ani se tím nevzrušuju. Se soupeři o tom nekomunikujeme. (usmívá se)

Jak vás samotného dvě páté místa ze Skandinávie motivují?
Hlavně bych chtěl říct, že není reálné, abych tak vysoko jezdil pokaždé. Obvykle jdu na start s úmyslem skončit do patnáctého místa, a toho bych se rád držel i při Tour se Ski. Samozřejmě ale vím, že mám na víc než na patnáctou příčku.

Michal Novák, jednička české reprezentace mužů.
Novák zase pošilhával po medaili. Chybělo opravdu jen málo, litoval v cíli

Jaké to je pohybovat se ve světové špičce?
Uvědomuju si, že jsem součástí elitní skupiny, a na nejlepší závodníky se nedívám jako na někoho jiného. Už jsem prostě mezi nimi.

V čem jsou specifika Tour de Ski?
V přejíždění mezi etapami. Je to těžký závod, hodně náročný. Třeba i tím balením a cestováním.

Dostane se do rytmu před olympiádou

Bude nadcházející poněkud zkrácený ročník ještě něčím výjimečný?
Možná se to nezdá jako velká změna, ale šest závodů místo osmi, je docela hodně. Jsem rád, že k tomu pořadatelé v olympijském roce takto přistoupili. Do další sezony mi šestietapový program určitě neublíží, naopak mi může pomoci.

V jakém směru?
Rozzávodím se a dostanu se do správného rytmu. Po Tour de Ski si odpočinu, ve výšce uděláme nějaký objem, pak intenzitu, a to bude před olympiádou ideální hamonogram.

Eva Samková.
Samková je už doma. O Pekingu je předčasné spekulovat, říká doktor Dostal

Už nyní na Peking a restrikce, jaké vás tam čekají, myslíte?
Příliš se tím nezabývám. Něco se ještě může změnit, ale v tomto ohledu spoléhám na náš realizační tým. Víc to začnu řešit po Tour de Ski.

Ta se jede na třech místech. Jaké s nimi máte zkušenosti?
V Oberstdorfu a ve Val di Fiemme mi to celkem vyhovuje. V Lenzerheide to může být náročnější kvůli vysokohorským podmínkám okolo 1400 metrů. S tím nemám nejlepší zkušenosti a kvůli tomu jsem posledních pár dní trénoval v kilometrové výšce na Božím Daru.

Výšlap po sjezdovce

Zlatým hřebem celého etapáku je závěrečné stoupání na sjezdovku v areálu Alpe Cermis. Jak se s ním vyrovnáváte?
Ta sjezdovka je hodně zajímavá. Baví mě, že od loňska se zavedl start s hromadným startem, což je myslím zajímavější než dřívější model. Specifické je to tím, že se člověk v průběhu závodu nemůže vydat ze všech sil, protože jinak by někde v kopci skapal…

Předcházející program byl náročný, další porci máte před sebou. Jak jste na tom se silami?
Myslím, že v pohodě. Naposledy jsem při sprintu v Drážďanech ani necítil, že bych se zadýchal. Program jsme asi naplánovali správně a vypadá to, že jsem pořád ve formě.

Jessica Jislová po stíhacím závodu žen na 10 km.
Jislová po životním výsledku slzela štěstím. Prostě super, radovala se v cíli

Tour začíná těsně po Vánocích, které jsou obecně spojené s konzumací salátů a cukroví. Bylo těžké tyto pochutiny vynechat?
Nedělá mi problém se v tomto ohledu omezit a popravdě poslední roky na to ani nemám chuť. Mám to pod kontrolou, ale na druhou stranu se nemohu dostat do nějakého energetického deficitu, takže se o Vánocích nebojím najíst.