„Vysočina arena byla vždycky taková jistota, Když nebyly stopy nikde jinde, tak tam ano. Hlavně díky sněhu v zásobníku. Já už se na běžky strašně těším, jen aby se zase nezhoršila epidemiologická situace,“ nechal se slyšet Vladimír Němec ze Žďáru nad Sázavou.

Epidemiologická situace a s ní související vládní opatření se do zimních sportů určitě promítnou. Pokud se lidé nadále budou moci shromažďovat jen v šestičlenných skupinkách, Vysočina arena se veřejnosti neotevře. „Těžko bychom uhlídali, kolik lidí pohromadě tam vlastně je. Musíme se řídit opatřeními, která budou aktuálně platit,“ vysvětlil Jan Skřička ze Sportovního klubu Nové Město na Moravě.

S přípravou běžkařských tratí tam ale počítají. „Čekáme na mráz. Budeme se snažit Vysočina arenu na zimu připravit,“ potvrdil Jan Skřička.

Na vytvoření bílé stopy pro veřejnost se použije pouze čerstvě vyrobený sníh. V zásobníku je ho totiž málo. „Minulá zima byla tragická. Sníh do zásobníku jsme mohli začít vyrábět až na konci března, kdy zcela nečekaně přišla vlna mrazů. Teď tam máme zásobu tak na kilometr a půl tratí,“ odhadl Skřička.

Čtyřikrát tolik sněhu

Na vytvoření tratí pro závody je zapotřebí čtyřikrát tolik technického sněhu, než kolik je ho nyní v obří lednici. „Necháme si sníh v zásobníku jako rezervu na závody. Kdyby byla zima špatná, tak ať máme aspoň něco. Stačit to nebude, ale protože nemáme závody v prosinci, ale až v únoru a v březnu, tak věříme, že do té doby sníh vyrobíme,“ řekl Skřička.

Veřejnost ale o bílou stopu taky nepřijde. Sportovní klub má letos nový zasněžovací systém. Díky němu bude sníh na lyžařské tratě vyrobený rychleji, než tomu bylo v minulosti. „Máme nová sněhová děla. Ta mají větší kapacitu na výrobu sněhu. Takže můžeme sníh vyrobit za polovinu času, který bychom na to potřebovali dříve,“ konstatoval Jan Skřička.

Na zimní sezonu se už těší i ubytovatelé. Mohla by jim pomoci alespoň trochu záplatovat díry v rozpočtu. „Zatím máme ještě volnou kapacitu. Takže se lidé mohou hlásit,“ zmínil Josef Matula z radňovického penzionu Harusův dvůr.

Termíny závodů:

28. - 30. prosince 2020
Český pohár v biatlonu dorostu

5. - 7. února 2021
Český pohár v biatlonu žáků

20. - 21. února
Světový pohár v běhu na lyžích – Zlatá lyže

4. - 7. března
Světový pohár v biatlonu I.

11. - 14. března
Světový pohár v biatlonu II.

15. - 21. března
MČR v biatlonu dorostenců

V těchto dnech bude Vysočina arena pro veřejnost uzavřena.