Obecní dům, jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze, si pro slavnostní chvíli vybral i Český olympijský výbor. Ve čtvrtek večer tu totiž odtajnil kolekci oblečení pro zimní hry v Soči 2014 a olympijská atmosféra byla všudypřítomná.

Vzpomínáte? V roce 2010, na zimních olympijských hrách ve Vancouveru byli čeští sportovci vyhlášeni coby nejlépe oblečená sportovní výprava. I loni v Londýně na letních hrách Češi zabodovali, opět byli nepřehlédnutelní. Svět psal o vtipných českých holínkách. Sportovní oblečení neslo prvky, jejichž inspirací bylo dílo světoznámého českého malíře Františka Kupky – Dvoubarevná fuga.

A Češi chtějí být vidět i v ruské Soči - olympijskou kolekci Alpine Pro ve čtvrtek večer představil v pražském Obecním domě Balet Národního divadla. Oblečení zdobí motiv inspirovaný secesním malířem Alfonsem Muchou.

Symbolické spojení: Sport a umění

Ve Smetanově síni vystoupil i první sólista souboru Alexander Katsapov. „Znovu propojujeme sport a kulturu. Po Londýně a Františku Kupkovi před námi ležela další výzva. Slovanský motiv pro nás má před olympiádou v Rusku symbolický význam," říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Inspiraci kolekce odhalili olympionici spolu s Ivanem Lendlem už v dubnu letošního roku. Stala se jí první československá známka zobrazující Hradčany a rámovaná listy lípy. „Věřím, že se sportovci budou cítit dobře a pohodlně. Listy ve tvaru srdcí představují lásku ke sportu. Snad jim oblečení pomůže k úspěchu a medailím," přeje si Václav Hrbek, spoluzakladatel Alpine Pro. V kolekci budou reprezentovat i čeští paralympionici.

Že Muchovo dílo táhne a je veřejnosti blízké svým češstvím a důrazem na slavnou historii, ukázala studie (jedna ze dvou, které na světě existují) k jednomu z obrazu Slovanské epopeje s názvem Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě. Stal se totiž nejdráže prodaným dílem Alfonse Muchy v České republice. Jeho vyvolávací cena byla stanovena na 1,9 milionu korun, ale nový majitel si ho cení na téměř pět milionů korun.

Sportovci: Čistý design, odolné oblečení

Čím Mucha jako tvůrce inspiruje? Secesní tematika je velice zdobná a propracovaná. Typické jsou pro ni květinové motivy a velice blízký vztah k antickým námětům, které k olympijské myšlence neodmyslitelně patří – je tedy být vděčným zdrojem bohaté inspirace pro tvůrce a samotné návrháře olympijského oblečení.

„Miluju umění a sama maluju, proto mám pro olympijské kolekce slabost. Každá je inspirovaná jiným výtvarným směrem a má své kouzlo. Při focení jsem viděla oblečení pro Soči už před několika dny. Design je čistý, se silnou symbolikou," říká biatlonistka Gabriela Soukalová.

„Trávím trénováním a cestováním většinu času. Vím, co sportovci potřebují. Nedávno jsem podílela na freestyle vybavení Alpine Pro. Letos jsem se zapojila i do testování oblečení pro olympiádu. V Soči se budeme pohybovat ve dvou teplotních pásmech. Na oblečení kladu vysoké nároky, kolekce u mě obstála," pochvaluje si zase akrobatická lyžařka Nikola Sudová.

Špičková technologie – stříbro a kukuřice

Kolekci připravovali tři návrháři včetně Lucie Kuříkové, která je podepsána už pod oblečením našich olympioniků ve Vancouveru 2010. Ztvárnění Muchova díla do vizuálního stylu připravil akademický malíř Milan Jaroš.

Olympionici budou v kolekci nastupovat při slavnostním zahájení, trávit volný čas a přebírat medaile. Část se vyráběla v České Republice. Ani nyní nechybí technologické vychytávky jako materiály z kukuřice a s molekulami stříbra. Vývoj trval přes rok.

Jak na OH v Londýně zaujaly holínky, ve kterých si i někteří čeští spotovci přišli pro medaile, mohla by v Soči okouzlit huňatá čepice s bambulí ve stylu beranice. Celá kolekce bude v prodeji na internetu i v obchodech po celé České republice.

Co měli Češi na sobě na ZOH:

Chamonix 1924 – Žádná velká jednota: svetry, roláky, kabáty. Kdo co měl, to si vzal.
Lake Placid 1932 – Na start zimní olympiády se musela uspořádat veřejná sbírka. Ta padla na cestu a stravu, na jednotné oblečení už nezbyly peníze.
Ga-Pa 1936 – Sudetští Němci v rámci československé výpravy se vydělili jednotným oblekem. Aby byli rozeznat, kráčeli při zahájení her v šedivých kabátech se zelenou jedlí na pravém rameni.
Cortina 1956 – I Čechoslováci se při slavnostním zahájení začali přiklánět k městské módě.
Squaw Valley 1960 – Velký modrý kabát na všechno, který byl hutný a těžký. Tak vzpomínal na oficiální oblečení Čechoslováku krasobruslař Karol Divín.
Grenoble 1968 – Olympioniky oblékla Kara Trutnov, dostali kožich dubeňák, který krásně držel teplo, a beranici navrch.
Sarajevo 1984 – Češi v nevzhledných kabátech připomínali milicionáře.
Albertville 1992 – Oblékání Čechů měly tady i na dalších hrách v 90. letech pod palcem Adidas a OP Prostějov.
Vancouver 2010 – Firma Alpine Pro vystřídala Adidas a pro hry připravila extravagantní, leč úspěšnou kolekci s barevnými propletenými kruhy, která někomu připomínala pyžama, presto slavila úspěch.

MARKÉTA KOSOVÁ