Mlčeli, až to bylo divné. Půl roku biatlonoví funkcionáři přehlíželi kritiku od exreprezentantky Gabriely Koukalové. Teď už jim došla trpělivost a na dotaz Deníku poprvé oficiálně zpochybnili její slova: tedy že bývalá hvězda bojovala během kariéry s vážnou nemocí a svaz to neřešil. „Nedokážu si představit, že by s bulimií mohl někdo vrcholově sportovat a vyhrávat závody,“ prohlásil Ondřej Rybář, bývalý šéftrenér národního týmu a nyní ředitel svazu.

Koukalová naposledy závodila loni a v Rakousku vyhrála mistrovství světa. Pak už ale pálila ostrými jen v rozhovorech. A především ve své autobiografické knize, kde napadla i atmosféru v reprezentačním týmu.

Obavy z přiznání

Biatlon se až na výjimky výpadům nebránil. To se teď změnilo. Nejnovější rozbuškou v zamotané kauze se stalo ostré vyjádření Petra Koukala pro týdeník Květy. Manžel dvojnásobné olympijské medailistky v rozhovoru říká, že trenéři a funkcionáři museli o potížích jeho ženy vědět. A proto mlčí.

„Nejhorší bylo, když Gábina začala zpochybňovat, jestli říct národu pravdu byl dobrý nápad. Měla pocit, že jí nikdo nevěří. Že z ní dělají blázna a ze mě manipulátora. Ale já byl na sto procent přesvědčený, že to udělala správně,“ říká Koukal. Deník s těmito jeho slovy konfrontoval Ondřeje Rybáře a biatlonisté se pak rozhodli prolomit mlčení.

Více čtěte v pondělním vydání Sportovního deníku, který je součástí vašeho regionálního Deníku.

Pavlína Wolfová a Lenka Vrtišková Nejezchlebová