Od zvláštního zpravodaje Deníku

Mezinárodní olympijský výbor zatím zprávu nepotvrdil, ale je víc než pravděpodobné, že čeští lyžaři olympijské zlato z her v italském Turíně dostanou. „Nějaké pocity mám, ale nebudu je pouštět ven do té doby, než se vše potvrdí oficiálně," hlásil Bauer ze střediska Krasná Poljana.

Veerpalu zvítězil v roce 2006 v běhu na 15 kilometrů klasickou technikou, Bauera porazil o čtrnáct a půl sekundy. Šmigunová vybojovala dvě zlaté medaile. Ve skiatlonu skončila Neumannová druhá, takže při pozitivním vzorku dostane své druhé turínské zlato. „Život se mi nezmění, ale bude to pro mě určitá satisfakce. Tehdy v Turíně jsem říkala, že právě na skiatlon jsem měla životní formu a cítila se opravdu neporazitelná," oznámila Neumannová po příletu do Soči.

V Turíně získala před osmi lety zlato na 30 kilometrů volně. V desetikilometrovém závodě, který tam Šmigunová také vyhrála, obsadila česká lyžařka páté místo. Posunula by se tedy na čtvrtou příčku. Neumannová už se v kariéře dočkala dodatečného udělení dvou stříbrných medailí ze Salt Lake City 2002 po diskvalifikaci ruských soupeřek. Dohromady má zatím šest olympijských medailí.

Podle neoficiálních zdrojů odhalila doping zpětná kontrola vzorků, která našla čtyři estonské pozitivní testy. K definitivnímu potvrzení zlatých medailí pro české běžce dojde až po olympiádě.

Bauer zatím nespekuluje

Bauer se o dodatečném zisku svého prvního olympijského zlata zatím moc bavit nechtěl. „Víte, na jednu stranu se může ukázat, že existuje spravedlnost," přemítal. „Ale pokud někoho odhalí až po osmi letech, jsou osudy lidí úplně jinde. Jejich sportovní život se mohl vyvíjet úplně jinak. I když je asi dobře, že i po letech existuje kontrola," uvedl Bauer.

Estonci měli problém s dopingem už dřív, i když potrestaní nebyli. Veerpalu, který v sobotu oslaví 43. narozeniny, měl pozitivní test na růstové hormony krátce před mistrovstvím světa 2011 v italském Val di Fiemme, když na konci ledna neprošel kontrolou po závodě v estonském Otepää.

Hned poté ukončil kariéru a loni uspěl u mezinárodní sportovní arbitráže s odvoláním kvůli procedurálním chybám. Zástupci arbitráže ovšem uvedli, že nalezli mnoho faktorů, které naznačují, že Veerpalu ve skutečnosti opravdu užil růstové hormony. V roce 2009 porazil na 15 kilometrů klasicky Bauera na mistroství světa v Liberci.

Také šestatřicetiletá Šmigunová měla v roce 2001 po Světovém poháru v Brussonu v moči stopy anabolického steroidu norandrotestosteronu, ale vyvázla bez trestu, protože analýza B vzorku byla negativní. „Jedna velká životní záhada se mi tím teď vyřešila. To je příjemné. A zároveň je to škoda. Bylo by spravedlivější užít si zlato už tam," dodala Neumannová.