Jedná se o finální číslo? Ještě ne. Ve hře je stále pár míst a je možné, že definitivní počet českých reprezentatů v Koreji stoupne k devadesátce. Mimochodem před čtyřmi lety v Soči to bylo 88 Čechů a Češek. Postarali se o osm medailí.

Velká nejistota dál panuje u běžců na lyžích, kteří zatím mohou pro únorový svátek počítat jen se šesti jmény. „Předpokládáme, že po konci kvalifikačního období (21. ledna) dostaneme ještě dvě volná místa,“ prohlásil Lukáš Sacher, sportovní ředitel běžeckého úseku na lyžařském svazu.

Vítková má medaili
Konec prokletí. Vítková dál žije v době bronzové

Olympijské hry v Pchjongčchangu.Zdroj: DeníkA když ne? Zaprvé: olympijské hry minou nadějnou teenagerku Barboru Havlíčkovou. Zadruhé: Češky by se nemohly přihlásit do štafety. Poprvé v historii samostatného státu!

Úplně jasno zatím není ani u biatlonistů, kteří v Soči prožívali medailové žně. Šéftrenér Ondřej Rybář stále neobsadil tři volná místa z celkových jedenácti. Chce vidět, jak se kandidáti předvedou během Světového poháru v Anterselvě. „Bude to oříšek,“ uvědomuje si Rybář.

„Chce co nejlepší složení týmu i kvůli štafetám. Vyhověli jsme mu, i když pro nás to znamená komplikaci. Ale tady to má smysl,“ dodal Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf české výpravy v Koreji.

Biatlonisté budou v rámci tuzemské výpravy druhou nejpočetnější skupinou. Víc už je jenom hokejistů. Nezvykle vysoký počet závodníků posílají do Pchjong-čchangu bobisté a sáňkaři, medailové oslavy se ale čekají v jiných disciplínách.

Šance na cenné kovy

Největší hvězda (a podle výsledků největší medailová naděje) má nejlepší servis. O Ester Ledeckou, jež pod pěti kruhy pojede jak na lyžích, tak na snowboardu, se postará její kompletní tým.

Unikátní „obojživelnici“ podpoří bratři Bankové či americký kouč Justin Reiter. K dispozici bude servisman Petr Kouřil i fyzioterapeut Jakub Marek. A kdyby bylo třeba, v roli trenérů se objeví i matka Zuzana a otec Janek. Ač o tom nemluví, všichni sní o zlatu.

Rychlobruslařka Eliška Dřímalová.
Holkám budu fandit u televize, říká rychlobruslařka Eliška Dřímalová

Kromě už zmíněných biatlonistů (ve formě jsou hlavně Veronika Vítková a Ondřej Moravec) se úspěchy čekají od stálice Martiny Sáblíkové na rychlobruslařském oválu, bez šance nejsou hokejisté.

Snowboardistka Eva Samková bude obhajovat výhru ze Soči. „Jedno zlato jsem už vyhrála, takže můžu být jen lepší. Když se obhajoba nepovede, svět se nezblázní,“ řekla Samková se svým nezaměnitelným úsměvem.

Jak už zaznělo výše, ze Soči Češi přivezli osm medailí (a jedna má ještě přibýt kvůli ruskému dopingu).

Zvládnou na ně navázat?

Gabriela Koukalová
Potvrzeno. Koukalová na hry do Koreje nepojede. Vynechá sezonu