Na vyšetření do nemocnice ji odvezl vrtulník, nyní se řeší její převoz do České republiky.

Samková startovala poprvé od vítězného závodu na hrách v Soči. "Prvotní vyšetření ukázala na čistou zlomeninu. Eva by ale do šesti týdnů měla být relativně v pořádku a bez vážnějších následků, takže ty zprávy jsou pro nás poměrně pozitivní," uvedl v tiskové zprávě svazu trenér Marek Jelínek. "Už je jí líp, akorát ji bolí hlava. Když jsem přijel do nemocnice, měla dokonce hlad. Teď je samozřejmě nešťastná, naštvaná, ale je to mnohem lepší, než když ji nakládali do vrtulníku," prohlásil.

Zranilo se tam víc lidí

Na jednom ze skoků měla v trénincích problémy, stejně jako mnoho dalších závodníků. Byl na něm moc prudký dopad a následovaly po něm tři boule. "Byl to nesmysl. Debilní věc. Zranilo se na tom několik dalších lidí v tréninku a pak i v závodu," řekl trenér snowboardistky Marek Jelínek.

Trenéři apelovali na organizátory, aby inkriminované místo změnili. "Ale jen trochu upravili skok, dopad a boule tam nechali. Neměly tam co dělat, právě na nich si Evka namlátila v docela velké rychlosti," uvedl kouč. "V první jízdě to přelítla, tak chtěla být kratší a hodilo jí to do těch boulí," popisoval Jelínek.

Samková zůstala ležet na trati s otřesem mozku. "Hvězdičky prý měla ještě deset minut potom," uvedl trenér české závodnice. "Bolí ji rameno, ale to se snad jen tradičně vyhodilo. Ale kotník ji bolel tak, že brečela. Nemohli jí sundat botu."

Dvacetiletá snowboardistka odletěla vrtulníkem na další vyšetření do nemocnice. "Za dvě hodiny snad budeme vědět víc," řekl kouč.

Maltaisová má jistrý triumf

Samková byla v pondělní kvalifikaci druhá, prohrála jen s Kanaďankou Dominique Maltaisovou, vedoucí ženou průběžného hodnocení Světového poháru. Ta si zajistila celkové vítězství v seriálu triumfem v dnešním závodu.

Ve finále porazila Nelly Moenneovou-Loccozovou z Francie, třetí byla Bulharka Alexandra Žekovová.

Samková byla klasifikována na 24. místě a v celkovém hodnocení zůstala třetí těsně před Žekovovou. "Není to tragédie, má jisté místo v elitní trojce. Své si splnila," dodal kouč.

David Bakeš, rovněž druhý v kvalifikaci, ani Jan Kubičík, který si prožil premiéru ve Světovém poháru, dnes nepostoupili z osmifinálových jízd. Mezi muži vyhrál Ital Fabio Cordi. Ke glóbu má nejblíž Ital Omar Visintin, jenž zvítězil v malém finále.

Po Veysonnaz se pojede už jen závěrečný snowboardcross SP tuto sobotu ve španělské La Molině.

Závod SP ve snowboardcrossu ve Veysonnaz (Švýcarsko):

Muži: 1. Cordi (It.), 2. Lindfors (Fin.), 3. Robanske (Kan.), 4. Schad (Něm.), 5. Leoni, 6. Godino (oba It.), …25. Bakeš, 39. Kubičík (oba ČR).
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Visintin (It.) 2786 b., 2. Hughes (Austr.) 2090, 3. Schad 1754, …47. Bakeš 176, 53. Novák 128, 59. Novotný (oba ČR) 76.
Ženy: 1. Maltaisová (Kan.), 2. Moenneová-Loccozová (Fr.), 3. Žekovová (Bul.), 4. Fudžimoriová (Jap.), 5. Trespeuchová (Fr.), 6. Jacobellisová (USA), …24. Samková - ve vyřazovací části kvůli zranění nestartovala, 29. Hopjáková (obě ČR).
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Maltaisová 4400, 2. Jacobellisová 2960, 3. Samková 2430, …43. Chourová (ČR) 26.