„Problém akorát je, že se občas zbytečně dostávám do tlaku. Dělám si to sama. Včera na tréninku jsem ale dojela v první šestce, jsem spokojená,“ culí se dvaadvacetiletá jezdkyně.

Mate vás její příjmení? Anna má českou maminku a německého tatínka. Ještě vloni reprezentovala Německo, po olympijských hrách v Pchjongčchangu se však rozhodla pro razantní změnu.

Stala se reprezentantkou Česka. „Mám radost, ale ať už hájím jakékoli barvy, pořád jsem stejná Anička. Stejně to vidí i soupeřky,“ říká.

Náročná příprava

Rozhovor s mladou jezdkyní probíhá u ní doma: v malebném domě v zasněžených bavorských lesích, nedaleko známého Hitlerova Orlího hnízda. Chystá se na závod, ještě netuší, že tento týden nevyjede.

„Příprava skeletonu zabere víc než čtyři hodiny. Vše dělám sama, ale zrovna tak to mají i soupeři, nikdo nemá výhodu. Jde o náš nástroj, proto se o něj staráme sami,“ usmívá se.

Nalepuje, pálí, trhá, urovnává – práce je dost. Výsledek musí být precizní. Mimochodem, skeleton nesmí podle regulí vážit víc než 29 kilo (Aniččin stabilně vykazuje 28,3).

Proto nadějná sportovkyně dodává: sáně se nějak speciálně upravit nedají. „Existují na to přísná pravidla. Jen se snažím, abych dosáhla co nejlepší aerodynamiky a moc nelétala ve větru,“ přibližuje.

Sladký domov

Když dorovná poslední kus pásky, prozradí, že v brzké době plánuje stěhování do Čech. Zatím si však stále užívá Německo. „Jsem tady ráda. Mám klid, maminka vaří, co mi chybí?“ směje se.

S mou pomocí přehodí skeleton vzhůru „nohama“. Zdá se, že je připraven. Dozvím se další zajímavost: teplota nožů se před závodem nesmí změnit plus minus o víc než pět stupňů.

Jak se dá celý kolos ukočírovat? „Hlavou, rameny, koleny. Když ale svištím, divák žádný pohyb nepostřehne. Dost taky pracuju s tlakem,“ vysvětluje.

Že se jedná o nebezpečný sport? S tím na Aničku nechoďte: „Máme helmu. Jasně, lidi sem tam padají, ale co vím, nikdo si zatím nic nezlomil.“

Přesunutý závod

Když se na závěr bavíme, jak by měl den závodu vypadat, vyjde překvapivě najevo: nepojede se!

„Sobotní a nedělní program zůstává nezměněn,“ píše tisková mluvčí Heike Grunerová. Organizátoři uvedli, že kvůli hustému sněžení by v pátek nemohli zajistit bezpečí závodníků.

Anna posmutní: „Mrzí mě to. Těšila jsem se na domácí trať a na to, že budu poprvé závodit na vrcholné akci za Česko.“ O mistrovství však mladá závodnice nepřijde. V nejbližších dnech by měly příslušné orgány vyhlásit náhradní termín.

Proto ještě jednou: jméno Anna Fernstädtová si zapamatujte. Ještě o něm v budoucnu uslyšíte.