Do Krkonoš se o víkendu chystají davy natěšených fanoušků, areál pojme denně deset tisíc lidí. Famózní zámořská lyžařka přijíždí jako čerstvě nejlepší závodnice světa všech dob, olympijskou vítězku z Pekingu zase přijede podpořit početné slovenské publikum.

Už na Světovém poháru v březnu 2019 to v areálu Svatý Petr připomínalo solidně rozjetý slovenský mejdan. Postarali se o to fanoušci závodnice z Liptovského Mikuláše Petry Vlhové. Pod černou sjezdovkou jich bylo před čtyřmi roky plno.

Nahlášeno je dvanáct autobusů

Diváci hlasitě skandovali, mávali vlajkami, zpívali a chlubili se transparenty. V chladném počasí se čerstvým horským vzduchem linula vůně borovičky. Kromě skandování jména jejich hrdinky nechyběl pokřik „My jsme tady doma!“, na transparentech se dalo například dočíst „Peťa, si top! Si naša hviezda.“

V jakém množství slovenští příznivci dorazí? „Máme nahlášeno dvanáct autobusů, z toho se však nedá odvozovat celkový součet. Řada slovenských fanoušků dorazí po vlastní ose auty, silně zastoupeni budou i Slováci pracující nebo studující v Česku,“ sdělil Deníku Tomáš Haisl, manažer komunikace Svazu lyžařů ČR.

Šárka Záhrobská ve slalomu SP ve Špindlerově Mlýně
Špindl? Hvězdy Kosteličové, zraněné oko Záhrobské a debut americké slečinky

„Obecně se dá očekávat, že po oba dny, kdy bude naplněná desetitisícová kapacita, může být na tribunách až třetina příznivců Petry Vlhové a že divácké sektory zaplní podobně jako v roce 2019,“ přemítal.

Přesnější počty se prý nedají dost dobře odhadnout. „Při vstupu do areálu se budou kontrolovat jen vstupenky a v tuto chvíli se jedná o odhad, kolik diváků se slovenskými vlajkami bude v hledišti.“ Pro fanoušky se v neděli po skončení závodů bude konat talkshow a autogramiáda slovenské olympijské vítězky.

Shiffrinová je výjimečná osobnost

O víkendu půjde na černé sjezdovce také o odvetu za rok 2019. Obří slalom tehdy ovládla Vlhová a Shiffrinová skončila třetí. Ve slalomu speciál se situace přesně otočila. V něm kralovala Američanka a slovenská ikona vystoupala na bronzový stupínek. Fanoušci se tedy mají na co těšit.

Souboje dvou největších hvězd jsou totiž to nejlepší, co současné lyžování přináší. „Je skvělé, když nedominuje jen jeden závodník a když má šanci uspět domácí lyžař nebo reprezentant ze sousední země. Krkonoše se díky tomu chystají přivítat masy slovenských fanoušků,“ řekl prezident Českého svazu lyžařů David Trávníček.

Vrchlabský řemeslník Martin Plůcha vyrobil trofeje pro nejlepší lyžařky Světového poháru ve Špindlerově Mlýně.
Lyžařky dostanou náušnice z betonu. Trofej pro Světový pohár vznikla v garáži

Shiffrinová se tento týden díky dvěma triumfům v Kronplatzu osamostatnila na čele žebříčku v počtu vítězství žen ve SP. „Mikaela je výjimečnou osobností. Má naprosto fenomenální rozměr,“ mínil Trávníček.

„Podobných sportovců zažijete za život jen pár. Takoví se objeví jednou za dlouhou dobu,“ pokračoval. „Ovšem první vítězství Petry v této sezoně ve Flachau signalizuje, že dopředu není nic jasné. Jsme opravdu šťastni, že můžeme přivítat tak velké hvězdy a vnímat emoce, které jejich souboje přinášejí,“ dodal Trávníček.