„Pamatuju si ho jako nejlepšího skokana všech dob," řekl v rozhovoru pro Deník čtyřiapadesátiletý Ploc. Stoicky pak dodal: "Co s ním bylo dál? Každý je strůjcem svého štěstí."

S Matti Nykänenem jste svedl řadu těžkých soubojů. Jak na něj vzpomínáte?

Jako na velkého soupeře a skvělého sportovce, jakých se narodí málo. Jeho úmrtí je pro mě hodně smutná zpráva. 

Řada pamětníků si asi vybaví závod na středním můstku během olympiády v Calgary 1988, kde jste za ním skončil druhý…

Byl to velký souboj a ohromný úspěch. Nejen můj, ale československých skokanů. Měli jsme tenkrát silný tým. Třetí skončil Jiří Malec a pátý Jiří Parma. Matti nám ale zlato vyfoukl. Pravda je, že v té době byl naprostý suverén. Prakticky neporazitelný.

Matti Nÿkanen
Skokanský svět truchlí. Zemřel legendární Matti Nykänen

Vybavíte si nějaké vaše vítězství nad Nykänenem?

V sezoně před Calgary měl v úmyslu ovládnout všechny čtyři závody Turné čtyř můstků. Podařilo by se mu to jako prvnímu skokanovi na světě. Jenže jsem ho porazil v prvním měření v Oberstdorfu a měl po naději. Byl zvyklý vyhrávat, ale neuměl moc prohrávat. Další tři závody ovládl, celkově Turné vyhrál, ale přišel o ceněný „grandslam“.

Jak na legendu vzpomínají další Češi?
Čtěte v úterním tištěném Deníku

Vzpomínáte, jak se zachoval?

Dlouho mi to nemohl odpustit. Pamatuji se, že v Oberstdorfu ani nepřišel na vyhlášení vítězů. Přesto jsme byli velcí kamarádi a hodně toho spolu na můstcích zažili. 

O Nykänenovi se hodně mluvilo v souvislosti s jeho nevázaným stylem života. Zažil jste nějaký večírek?

Vím, že se toho hodně napsalo. Osobně o tom ale moc nevím. V mém nazírání převládá, že byl fenomenálním skokanem. Mohu o něm ještě říct, že měl talent od Pánaboha, ale byl i velký dříč. Zadarmo určitě nevyhrával. Kdyby jenom slavil a juchal, nedosáhl by takových úspěchů.

Roman Koudelka. Skoky na lyžích - střední můstek. Alpensia Ski Jump Centre. Pchjongčchang.
Koudelka čtvrté místo nezopakoval. Ve druhém japonském závodě byl čtrnáctý

A nemyslíte si, že si kariéru a pak i další život pokazil?

Každý ví, že žil až moc bohémsky. Asi se zapletl do nějakých kauz, ale vím, že skoky na lyžích miloval. I v pozdějším věku. Naposledy jsme se viděli v roce 2011 při veteránském mistrovství světa v Harrachově, kde na třicítce vyhrál jeden závod. Viděl jsem na něm stejnou radost, jakou měl, když vyhrál olympiádu.

Zdroj: Youtube

Jak proběhlo vaše setkání?

Asi dvakrát přišel do našeho penzionu na večeři. Byl úplně v pohodě, dal si jenom minerálku. Osobně jsem Mattiho nezažil, že by se choval nepřístojně. 

Zprávy po skončení kariéry ovšem mluvily nejen o alkoholu, ale i drogách, násilí a vězení. Co jste tomu říkal?

Oba jsme ukončili kariéru a pak už nebyla příležitost se vídat. Dozvídal jsem se o něm z médií. No, každý žijeme svůj život a každý jsme strůjcem svého štěstí.

Skokan na lyžích, Roman Koudelka.
Skokanu Koudelkovi těsně unikly stupně vítězů. V Sapporu skončil čtvrtý