Dvacetiletý Portyk vstoupí do čtvrté sezony ve Světovém poháru, ale poprvé si už během zimy neodskočí na juniorský šampionát. "Čeká mě první dospělácká sezona a doufám, že jsem se dobře připravil," řekl závodník z Lomnice nad Popelkou v telefonickém rozhovoru ČTK z Vuokatti, kde o víkendu začne sezona.

Na hranici dvacítky jezdí relativně stabilně a loni v prosinci se premiérově dostal v závodu SP i do elitní desítky, kterou uzavíral. "Chtěl bych zajíždět podobné výsledky častěji. Doufám, že první závody, které bývají nervózní, dopadnou dobře, že nás první závody dobře nastartují a pak se to bude rozvíjet dál," uvedl Portyk.

Za hlavní cíl označil únorové mistrovství světa v Lahti. "Tam to všichni budou směřovat. Vše se k tomu pokusíme vyladit i my a chtěl bych tam zajet pěkný výsledek," prohlásil účastník dvou šampionátů, jehož nejlepším výsledkem je 30. místo.

Zlepšený běh

Jeho předností je skok. Už dokázal i mezi elitou první část kombinace vyhrát a dostát přezdívce Letec. Ve formě na můstku se cítí i před nadcházející zimou. "Je stabilní a věřím, že mi skok zase půjde a od toho se bude vše odvíjet," řekl.

Zlepšit potřebuje především běh. Na desetikilometrové trati zatím na nejlepší sdruženáře ztrácí. V létě na běhu hodně pracoval a testy ukazovaly zlepšení. "Jde to nahoru, ale zlepšují se všichni," řekl Portyk. "Vím, že všechno nepřijde hnedka, jak bych chtěl, ale pílí a tréninkem, co tomu dávám. A za dva tři roky budu jezdit celých deset kilometrů bez krize ke konci, co mám teďka," doplnil.

Po sezoně dokončil studium oboru kuchař-číšník, a protože obor s maturitou neotevřeli, jinou školu nehledal. "Zkusím to za rok, když to otevřou," řekl. V letním období tak vše obětoval severské kombinaci. "Nemusel jsem řešit věci okolo a soustředil se jenom na sport a myslím, že mi to prospělo. Čistě jsem se věnoval pouze severské kombinaci a doufám, že se to v zimě ukáže," řekl Portyk.

Fotbal na odreagování

Když zrovna nejezdil po soustředěních, zpestřil si několikrát přípravu fotbalem. "Pro odreagování, ale moc času nebylo," řekl. Za Lomnici nastupoval ve středu zálohy. "Dávají mě tam, protože všechno odběhám a oni pak dávají góly," dodal.

Nyní už je přes měsíc na severu Evropy. Na rozdíl od loňska tam ale není z českých závodníků sám. "Loni čtrnáct dnů trvalo jako věčnost, nemohl jsem ani zkoušet lyže. Teďka to všechno rychle utíká a v partě je to lepší," pochvaloval si.

TAKÉ ČTĚTE: Malá medaile. Sdruženářem roku je juniorský mistr světa Tomáš Portyk