Bauer jel první závod po dvouměsíční soutěžní pauze zaviněné nemocí a při prvním náročnějším sjezdu upadl. "Ztratil jsem tím asi 15 vteřin čistého času. Nevím, kdy jsem naposled v závodu upadl," řekl Bauer na facebooku. "Pak jsem do dalších těžších zatáček najížděl s respektem."

Jinak prý mohl být do 15. místa. "Ale zase je lepší, že jsem takovej vozembouch hodil tady v Östersundu než na mistrovství světa," uvedl Bauer. "Všechna stoupání jsem se cítil dobře, ve sjezdech jsem ztrácel. Nebýt toho pádu, mohl z toho být slušný výsledek, jinak jsem ale s výkonem spokojen. Když budu zdravý, budu na MS slušně připravený, ale hlavně, abych takovou estrádu jako dneska nepředvedl ve Falunu," prohlásil.

Krogh si doběhl pro páté vítězství v kariéře a první v distančním závodě s náskokem 13,5 sekundy před Francouzem Mauricem Manificatem. Třetí byl Švéd Marcus Hellner. Lídr Světového poháru Nor Martin Johnsrud Sundby skončil dvanáctý, což byl pro něj druhý nejhorší výsledek v sezoně.

Kallová deklasovala soupeřky

V ženském závodu na 10 km volnou technikou proměnila Švédka Charlotte Kallaová první start ve Světovém poháru po téměř dvouměsíční pauze v suverénní vítězství. Vedoucí ženu seriálu Norku Marit Björgenovou odsunula na druhou příčku o více než 36 sekund. Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 46. místo s téměř tříminutovým odstupem.

Kallaová se rozhodla vše podřídit přípravě na světový šampionát na domácí půdě. Ve Světovém poháru proto startovala naposledy před Vánoci v Davosu. Další závody včetně Tour de Ski, kterou v roce 2008 vyhrála, vynechala.

Při návratu své konkurentky deklasovala a vybojovala osmé vítězství v SP. Za olympijskou šampionkou z volné desítky z Vancouveru 2010 se seřadily čtyři Norky, které jinak letošní sezoně dominují. Sedmadvacetiletá Kallaová narušila jejich nadvládu jako teprve třetí běžkyně po krajance Jennie Öbergové a Rusce Julii Čekalevové.

Ve Falunu bude Kallaová usilovat o první individuální zlato z MS. Dosud má titul jen ve sprintu dvojic z Osla 2011.

SP v běhu na lyžích v Östersundu (Švédsko):

Muži - 15 km volně: 1. Krogh (Nor.) 32:46,0 min, 2. Manificat (Fr.) -13,5, 3. Hellner (Švéd.) -18,9, 4. Holund (Nor.) -19,7, 5. Olsson (Švéd.) -26,1, 6. Tönseth (Nor.) -28,5, 7. Dyrhaug (oba Nor.) -29,2, 8. Duvillard (Fr.) -29,7, 9. Legkov (Rus.) -32,1, 10. Jespersen (Nor.) -34,9, …22. Bauer -1:08,1, 70. Kožíšek -3:19,2, 81. Šrail (všichni ČR) -4:32,5.

Průběžné pořadí (po 23 z 27 závodů): 1. Johnsrud Sundby (Nor.) 1211 b., 2. Cologna (Švýc.) 876, 3. Northug (Nor.) 864, 4. Halfvarsson (Švéd.) 821, 5. Bělov (Rus.) 752, 6. Krogh 750, …55. Jakš 101, 73. Kožíšek (oba ČR) 55, 80. Bauer 49.

Ženy - 10 km volně: 1. Kallaová (Švéd.) 23:26,1, 2. Björgenová -36,4, 3. Johaugová -53,6, 4. Wengová -1:01,3, 5. Jacobsenová (všechny Nor.) -1:08,3, 6. Fesselová (Něm.) -1:15,1, 7. Roponenová (Fin.) -1:18,2, 8. Hagenová (Nor.) -1:18,8, 9. Čekalevová (Rus.) -1:21,0, 10. Hagaová (Nor.) -1:21,4, …46. Vrabcová-Nývltová (ČR) -2:56,9.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 28 závodů): 1. Björgenová 1768, 2. Johaugová 1203, 3. Wengová 1093, 4. Östbergová 754, 5. Hagaová 658, 6. Fallaová (Nor.) 516, …18. Vrabcová-Nývltová 303, 57. Nováková (obě ČR) 79.