Nyní může veřejnost díky filmovému dokumentu „EFKA - Nejrychlejší holka ve vesmíru“ nahlédnout do dalších kapitol jejího života - včetně nesnadného návratu na bílé stráně po těžkém zranění - z nichž čiší ohromná síla porvat se vším, co stojí v cestě.

„Natáčení vlastně začalo ten den, kdy mi vyndávali šrouby z nohou. To zranění nebylo vůbec v plánu, ale myslím, že to dokumentu dodalo zajímavou linku,“ vzpomíná Evka, která se v životě musela vyrovnat s mnoha úskalími a překonat řadu hořkých ztrát.

Eva Adamczyková vyhrála ve Svatém Mořici hned svůj první závod v této sezoně Světového poháru.
Jako lavina. Adamczyková se přiřítila ze StarDance a všechny smetla. Byla první

Po příchodu do pražského divadla Archa, kde se konala slavnostní premiéra filmu, se nedaly přehlédnout masivní ledové bloky se zmraženým Eviným prvním snowboardem a závodní helmou z loňské sezony.

Režisér věřil v happy end

Dokument režíroval Markus Krug a během necelé hodiny zachycuje těžké chvíle, kdy snowboardistka vzhledem k povaze zranění možná sama pochybovala, zda se ještě někdy dokáže postavit na start drsného závodu. „Byl to velký risk začít příběh dokumentovat. Avšak všichni jsme tajně doufali a věřili, že nás čeká happy end,“ přiznává režisér.

Jako teenegerka udivovala Eva Samková hrou na saxofonJako teenegerka udivovala Eva Samková hrou na saxofonZdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Eva Adamczyková nezastírá, že pro ni bylo těžké zvyknout si na neustálou přítomnost kamer. „Musela jsem se naučit myslet na to, že se v životě dějí věci, o kterých bych měla dát dopředu vědět, protože se hodí je natočit,“ líčí třicetiletá členka Dukly, kterou překvapily některé archivní záběry ze situací, na něž už dávno zapomněla.

„Jsou tam osobní věci, ale to mi nevadilo a přišlo mi, že to dobře zapadalo. Myslím, že to je i díky tomu, že to režisér dobře vystihl. Strávil s námi dlouhou dobu a pochopil jak mě, tak i můj tým,“ pokračuje hvězda bílých svahů, která první závod na prkně jela v deseti letech.

Eva Adamczyková se po taneční pauze vrací ke snowboardcrossu
KVÍZ: Adamczyková na prkně i na parketu. Jak dobře znáte hvězdu ze snowboardu?

Připomíná i jeden z nejsilnějších momentů filmu. „Já mám hrozně ráda video, kdy mi máma nadává, že jím sníh, jestli chci mít žloutenku a já jí odpovídám, že chci mít žloutenku. To mě dost baví, je to taková ukázka mého vzdoru. Myslím, že jsem jako malá byla na rodiče hodně drzá a hubatá.“

Spousta vtipných i dramatických situací

Film ukazuje i maminku a tátu závodnice, o něž ji během dvou let připravila zákeřná nemoc. Zatímco na otcův odchod byla připravenější, smrt matky přišla náhle a nebylo snadné se se ztrátou vyrovnat. Navzdory tomu si zachovala osobitý humor. Na svatbu ji pak k oltáři v roce 2022 vedla mladší sestra Jana.

Eva Samková se v sedmnácti letech stala juniorskou mistryní světaEva Samková se v sedmnácti letech stala juniorskou mistryní světaZdroj: se svolením Jakuba Flejšara

Dokument byl představen 15. února, tedy deset let po zlatém triumfu v Soči. Na další ZOH v Pchjongčchangu 2018 si ještě pod jménem Samková dojela pro bronz. Je také dvojnásobnou mistryní světa a dvakrát vyhrála i celkové hodnocení světového poháru. V roce 2014 se jako první Češka probojovala na stupně vítězů na X-Games v Aspenu. Skončila druhá a stejné umístění zopakovala i o dva roky později.

Ve filmu vystupují také její trenéři Marek Jelínek a Jakub Flejšar a manžel Marek Adamczyk, ale i kůň Pepin, na němž se rodačka z Vrchlabí ráda projíždí. „Doufám, že se dokument bude líbit. Myslím, že je v něm spoustu vtipných situací, některé i dramatické a že to pěkně odsejpá,“ dodává hlavní protagonistka.