Zatímco v minulých sezonách organizátoři řady evropských závodů bojovali s nedostatkem sněhu a museli zasněžovat lyžařské svahy a okruhy, nyní je v Evropě v zimních sportech situace přesně opačná.

V jednom z nejpostiženějších míst rakouském Svatém Antonu byly o minulém víkendu souboje lyžařek. V Tyrolsku měly absolvovat hned dva: sjezd a superobří slalom.„Pokud každý den napadne třicet centimetrů, je trať měkká, a není možné ji na rychlostní disciplíny připravit,“ uvedl ředitel ženských závodů FIS Atle Skaardal.

Pro zrušené podniky ve Svatém Antonu se lyžařská federace FIS pokusí najít náhradní termíny i dějiště. Masivní sněhopád ale nerozesmutnil jen lyžařky.

Na premiéru v českých barvách v rámci mistrovství Evropy v německém Königssee se chystala mladičká skeletonistka Anna Fernstädtová. Nakonec ji ale musela oželet. „Moc mě to mrzí. Těšila jsem se, že budu poprvé závodit na vrcholné akci za Česko,“ říkala smutně po oznámení verdiktu.

V tomto případě sníh skeletonistům na trati nepřekážel. „Kdyby došlo ke zranění, nemohly by se k nehodě kvůli závějím dostat sanitky,“ vysvětlila česká reprezentantka.

Zrušená Krušnohorská třicítka

Soutěže se však nerušily jen v zahraničí. Organizátoři 39. ročníku Krušnohorské třicítky byli z důvodu extrémně nepříznivého počasí a kolapsu veškeré dopravy na příjezdech do hor nuceni víkendový závod odvolat.

Kvůli obrovským přívalům sněhu a následnému oteplení bylo ohroženo také druhé kolo Českého poháru v biatlonu v jabloneckém areálu Břízky.

„V noci ze soboty na neděli popadalo na trati několik stromů. Šlo o život a kvůli bezpečnosti jsme vážně uvažovali o zrušení závodů. Nakonec se nám podařilo zavést nové tratě na bezpečnější místa,“ popisoval ředitel akce Jan Matouš.

"Pauza" i pro biatlonisty

Když už jsme u biatlonu, tak nejlepší světové závodníky nepotěšila poslední informace z dějiště elitního seriálu v německém Ruhpoldingu. Dnešní sprint mužů Světového poháru se z důvodu nadměrného množství sněhu neuskuteční.

Organizátoři z bavorského zimního střediska však neklesají na mysli a doufají, že se jim nejkratší mužská trať podaří uspořádat do konce týdne. Situaci komplikuje zejména fakt, že těžká technika byla využita v hůře postižených oblastech. Nemohli být nasazeni ani pomocníci z řad vojska nebo záchranných složek.

„Bezpečnost obyvatelstva má přednost před pořádáním sportovní akce,“ sdělil starosta Ruhpoldingu a šéf organizačního výboru Claus Pichler.

A zima zdaleka nekončí. Co asi sportovcům přichystá lednové počasí?