„Medaile? Prostě mazec! Když bylo hotovo, vzpomínala jsem na všechny lidi, kteří mi k ní pomohli,“ děkovala rodačka z Vrchlabí.

Nyní je všechno jinak. Místo dalších vavřínů pověsila boty s dlouhými noži na hřebík. V pětadvaceti letech Karolína Erbanová naštvaně práskla dveřmi a úspěšnou kariéru ukončila. Prý kvůli sporům s trenérem Petrem Novákem.

„Nejsem nadále připravená být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra, jehož lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům,“ vystřelila v létě loňského roku ostrý šíp.

A přišel nečekaný konec.

Situace se vyhrotila

Vztah Erbanové a Nováka nebyl nikdy idylický. Rozpadl se dlouho před korejskou olympiádou, kam rychlobruslařka přijela coby členka nizozemského družstva AfterPay. A netajila se tím, kdo stojí za jejími úspěchy.

„V holandském týmu se cítím jako doma. Jsem trochu oranžová,“ hlásila hned po zisku bronzové medaile.

Situace se vyhrotila v květnu. Dvojnásobná držitelka bronzu z mistrovství světa, evropská šampionka se domluvila na přípravě s polskými sprintery, avšak v Česku se prý dočkala jen negativních reakcí.

„Petr Novák zpochybnil úroveň polského týmu a kvality jeho trenéra. Také vyjádřil názor, že jsem pomalá. Dále dodal, že jsem o nástupu do tohoto týmu nedostatečně informovala. Tuto lživou podpásovku jsem inkasovala ve vrcholné fázi přípravy na sezonu,“ zlobila se Erbanová.

Proti tvrzením se Novák důrazně ohradil. „Její slova o ponižování jsou velmi silná. Na osobní útoky nebudu reagovat. Komunikaci zajišťovali lidé ze svazu. I proto jsem překvapený,“ uvedl kouč trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

Erbanová už své rozhodnutí nezměnila. „Abych mohla pokračovat, mám jen dvě možnosti. Zaprvé: Připravovat se s trenérem Novákem. A to mi přijde lidsky nedobré. Zadruhé: stát se občanem jiné země a bruslit za ni. To mi nevyhovuje,“ vysvětlila.

A zvolila třetí variantu, s níž nikdo nepočítal. Dala sbohem sportu, v němž vynikala. „Vím, že Karolína Erbanová skončila, ale nevím proč,“ divila se na nedávném mistrovství světa Judita Leerdamová, jedna z jejích hlavních soupeřek.

Odchod vrchlabské rychlobruslařky je pro mnohé stále nevysvětlitelný. „Pro české rychlobruslení je její konec každopádně ztrátou,“ přiznal sám Novák.

Vrátí se ke sportu?

Poté, co Erbanová sekla s rychlobruslením, hledala nový sport. Ve hře byly dráhová cyklistika nebo hokej. Nakonec se překvapivě objevila ve florbalovém družstvu Jičína.

V extralize nastoupila do duelu proti Panthers Praha. Leč diváci si ji moc neužili. Už ve 36. minutě zůstala po souboji ležet v rohu hřiště a kvůli zranění ze zápasu odstoupila.

Od té doby se po Karolíně Erbanové slehla zem. Svéhlavá a úspěšná sportovkyně se uzavřela do svého světa.

A na žádosti o rozhovory nereaguje. Vrátí se ke sportu?