Veronika Stěpanovová, členka zlaté ruské štafety na zimní olympiádě v Pekingu, zveřejnila na svém Instagramu tři fotky dam v plavkách. Na jedné je ona sama, na druhé sjezdařská drsňačka s tváří anděla Lindsey Vonnová, na třetí pak známá plus size modelka Hunter McGradyová, jak se objevila na titulní straně tradičního plavkového speciálu magazínu Sports Illustrated.

Poselství ruské běžkařky je jasné. „Když jsem byla teenager, tak sportovkyně v bikinách vypadaly jako Lindsey Vonnová. Tak jsem chtěla vypadat i já,“ poznamenala Stěpanovová s odkazem na slavnou americkou sjezdařku.

A pak komentovala podobiznu XXL modelky McGradyové. „Teď vypadají ‚sportovkyně‘ takhle,“ napsala s tím, že nechápe současnou módu idealizování poněkud oblejšího typu ženské krásy. Stěpanovová má jasno: nějaké boubelky nemají právo předvádět své křivky, dokonce to prý může být škodlivé. „Sportovkyně, je naší povinností svlékat se před fotoaparáty co nejčastěji, aby si dívky, které jsou teď v pubertě, nemyslely, že obezita je normální, nebo dokonce krásná,“ vzkázala třiadvacetiletá rodačka z Kamčatky.

Motor v kalhotkách

Stěpanovová se netají tím, že Vladimir Putin je podle ní ideální vůdce. Setkala se s ním v Kremlu po zimních hrách v Pekingu a rozplývala se, jak je Rusko pod moudrou vládou svého prezidenta znovu silné, hrdé a úspěšné. „Je zřejmé, že se to ve světě nelíbí každému. Ale jsme na správné cestě a vyhrajeme, tak jako na olympiádě,“ řekla dva měsíce po ruské invazi na Ukrajinu.

I později nadšeně velebila ruský režim, což je v zemi vcelku běžný jev. Horší je, když někdo - jako například slavná tyčkařka Jelena Isinbajevová - zradí oficiální propagandistickou linii.

Stěpanovová přitom nechápe, proč se ruští závodníci a závodnice nesmějí účastnit mezinárodních soutěží. Když jí například švédští lyžaři vzkázali, že dokud bude podporovat válečné zločiny, nemá se divit, že zůstane v izolaci, považovala to za „útok na mé hodnoty a přesvědčení“.

Švýcarská fotbalistka Alisha Lehmannová
Sportovkyně, které jdou na dračku. Legendy z klece i z kurtu a bisexuální kráska

Na Švédy má Stěpanovová vůbec pifku. Už na olympiádě vyslovili severští novináři podezření, zda ruská hvězdička nepoužívala ve štafetě zakázaný fluoridový vosk. Stěpanovová totiž coby finišmanka svým úsekem doslova proletěla. „Ten novinář musí mít extrémně vyvinutý čich, když cítí zakázaný vosk z takové dálky. I když tam žádný není. Proč se mi příště nepodívá do kalhotek, jestli tam neukrývám motor?“ vtipkovala sarkasticky olympijská vítězka.

Před rokem Stěpanovová hecovala soupeřky z Norska a Švédska, aby se s ní utkaly na neutrální půdě, třeba v Dubaji. Bez reakce. Jisté je, že v Dubaji by mohla předvádět své tělo v plavkách dle libosti.