Měl to být běžný závod lyžařských juniorek s hromadným startem, místo toho se ale proměnil v krvavé představení.

Ačkoliv byly na trati zjevně neregulérní podmínky způsobené především takřka neproniknutelnou mlhou, rozhodčí mladé sportovkyně na změklou a kluzkou trať přesto pustili. Na to ale záhy startující krutě doplatili.

K pohromě došlo hned v prvním sjezdu , kde rychlost lyžařek údajně přesáhla i padesát kilometrů v hodině. Vše natočila i kamera, přičemž na záběrech není zprvu kvůli mlze téměř nic vidět, až po několika vteřinách se z mlhy nekontrolovatelně postupně řítí závodnice, načež jedna přes druhou v extrémních podmínkách postupně končily v hrůzu nahánějících pádech.

Olej do ohně přilila i Jelena Vjalbeová, trojnásobná olympijská šampionka, která je už řadu let v Rusku šéfkou lyžařského svazu.  Jak zveřejnil web 247newaagency.com, domnívá se, že za následky závodu stojí nízká lyžařská úroveň závodnic. Na její slova reagoval televizní komentátor Dmitrij Gubernijev. Ten lidi, kteří dovolili jet závod v takových podmínkách, včetně bývalé ruské reprezentantky, označil za zločince.

Gabriela Soukalová si hýčká malý glóbus za sprint
Návrat Soukalové k biatlonu? Účast na mistrovství světa zhatilo zranění

O tom, co se v Soči skutečně dělo, svědčí ale i hlasy přímo od účastníků, které přinesl web championat.com.

„Dojem z dnešního závodu je hrozný. Už při rozcvičce bylo jasné, že trať je nepřipravená. Lyžařská stopa byla rozbitá. Těsně před startem projela rolba, což situaci nezlepšilo, stopa změkla. Navíc kvůli mlze nebylo nic vidět,“ říká jeden ze svědků. „Postupně se viditelnost ještě zhoršila. Mnoho rozhodčích dokonce při sjezdu požádalo o sundání lyží. Trenéři nebyli vpuštění na trať ani po četných zraněních svých svěřenců. Stáli za plotem a nemohli nic dělat,“ popisuje skandální průběh závodu s tím, že všem zraněným přeje brzké uzdravení.

Děvčata od krve, na trati krev

„Po dojezdu jsem viděl děvčata celá od krve. I trať na tom sjezdu byla celá od krve,“ líčí závod dalí z přímých účastníků akce. Podle informací ze sociálních sítí utrpělo několik závodnic i otevřené zlomeniny končetin a další zranění.

Jednou z účastnic závodu byla i Darja Ermaková, která po klání neváhala zveřejnit svou fotku. „Úspěšný závod. Dávám 10 z 10,“ napsala ironicky k fotografii, kde má obvázanou hlavu a obličej poznamenaný řadou podlitin a modřin.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková letos získala dvě bronzové medaile z mistrovství světa. Poté musela sezónu ze zdravotních důvodů po menším operačním zákroku na noze ukončit
Ještě že zůstala Pechy, jinak bych byla suverénně nejstarší, říká Sáblíková

Nabízí se tak celá řada otázek. Kdo rozhodl o zahájení závodů v takových podmínkách? Trenéři tvrdí, že závod se odjel přesto, že už o den dříve padala celá řada otázek na kvalitu trati a nepříznivé počasí. Proč se závod nezastavil, ani když se stále zhoršovaly podmínky? A hlavně proč nebyl závod zastaven ani poté, kdy došlo k hromadným pádům na trati?

Na tyto otázky se možná i dozvíme relevantní odpovědi, o případ se totiž už začala zajímat místní prokuratura.