Hry v Kanadě skončily pro ruskou výpravu zklamáním - získala jen tři zlaté medaile a celkem patnáct cenných kovů. Mluvilo se o debaklu a v Moskvě padaly hlavy.

Budou i teď? Nejdiskutovanějším jménem v nominaci je krasobruslař Jevgenij Pljuščenko.

Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Turína dostal přednost před osmnáctiletým Maximem Kovtunem, s nímž prohrál na prosincovém domácím šampionátu, i čerstvými medailisty z mistrovství Evropy v Budapešti Sergejem Voronovem a Konstantinem Meňšovem.

Předseda Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov nechtěl tuto nominaci příliš rozebírat. "To je v první řadě otázka pro Ruskou krasobruslařskou federaci," řekl novinářům.

Bude bojovat o čtvrtou medaili

Pljuščenko se dostal do nominace po úterním kontrolním vystoupení za zavřenými dveřmi. "Byla to ta nejvyšší možná kvalita, předvedl dva čtverné skoky a dva trojité axely," uvedl Žukov.

Jednatřicetiletý hvězdný závodník získal možnost bojovat na svých čtvrtých hrách o čtvrtou olympijskou medaili, vedle zlata z Turína má dvě stříbra ze Salt Lake City a Vancouveru, kde utrpěl kontroverzní porážku s Američanem Evanem Lysacekem.

Olympijskou premiéru má před sebou patnáctiletá krasobruslařka Julia Lipnická, evropská šampionka z Budapešti, která bude benjamínkem ruského týmu. Nejstarším členem je ve 42 letech sáňkař Albert Děmčenko, který spolu s japonským skokanem na lyžích Noriakim Kasaiem vytvoří sedmým startem na ZOH nový rekord.

Plné dvě třetiny ruských sportovců se na OH představí poprvé. "Věkový průměr máme 22,5 roku, je to hodně mladý tým," řekl ministr sportu Vitalij Mutko. "Je to výsledek našeho čtyřletého programu, kterým jsme položili solidní základ pro budoucnost," dodal.