"Z devadesáti procent jsem to již hodila za hlavu. Pořád se ale ještě potkávám s lidmi, kteří mi říkají, že je to mrzí. Nelze to úplně vytěsnit. Snažím se ale nemyslet na Rio, protože to je minulost. Čeká mě zima, to je pro mě důležité," řekla Sáblíková na středeční prezentaci společnosti Kinder, kde poprvé po návratu z olympiády osobně odpovídala na dotazy novinářů.

Svoji cyklistickou anabázi rozdělila na tři etapy. "První byla, když jsem se dozvěděla, že kvalifikovaná nejsem. Druhá byl odlet do Ria s vědomím, že šance na start je malá. A třetí fázi představovalo oznámení verdiktu sportovní arbitráže o zamítnutí startu. A to bylo nejhorší," vracela se Sáblíková o tři týdny zpět.

"Věděla jsem, že pokud odletím a nedopadne to, bude mě to bolet desetkrát víc, než když bych seděla doma a olympiádou prakticky nežila," řekla k cestě do dějiště her. Její právní zástupci však chtěli, aby se osobně zúčastnila jednání sportovní arbitráže. Navíc musela být v Riu pro případ, že by dostala zelenou ke startu v časovce. "Nejhorší to bylo čtyři pět hodin po oznámení, že nepojedu. Teď už to ale mám za sebou," řekla.

Sáblíková následně okamžitě odletěla domů a neviděla tak ani samotný závod, neboť zrovna cestovala. Doma poté všem zakázala, aby olympijské téma jakkoli zmiňovali. "Byla jsem však ráda, že olympiáda probíhá. Sledovala jsem v televizi prakticky všechny sporty. Moc jsem toho týden po návratu nenaspala a u televize jsem si docela odpočala," přiznala s úsměvem.

Následně opět začala trénovat. Na silniční speciál ale od té doby nesedla. "Jestli jsem seděla od té doby na kole? Na horském," uvedla. Více času tráví na kolečkových bruslích. "Zrovna teď na soustředění ve Žďáru nad Sázavou. Je to super," řekla Sáblíková. Prozradila však, že ze začátku měla problém s motivací. "Složitě jsem hledala jiskru. Ale jsou kolem mě lidé, kteří mi nedovolují myslet negativně, což je obrovská podpora," ocenila další členy své tréninkové skupiny.

Devětadvacetiletá rychlobruslařka by se teoreticky mohla pokusit si splnit sen o startu na letní olympiádě v roce 2020. "Tak daleko ale nemyslím, dívám se k roku 2018," poukázala na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu.

V minulosti totiž Sáblíková několikrát uvedla, že za dva roky by klidně mohla kariéru přerušit nebo ukončit. "Teď se soustředím na zimu. Fakt nevím, zda budu chtít závodit za rok na kole, teď na to nemám odpověď," řekla.

Aktuálně se bude muset vyrovnat s tím, že vstoupí do zimní sezony bez většího letního odpočinku. "Uvidíme, jak to zvládnu. V zimě se budu snažit o maximální výkony. Bude to těžké, ale odpočinu si po sezoně. A pak začne příprava na 2018," poukázala Sáblíková na blížící se zimní olympiádu.