Pětatřicetiletá Sáblíková se vrátila k závodění po prosincovém zranění v Calgary, kde se při pádu řízla bruslí do nohy. Třetí díl SP v Kanadě proto vynechala úplně, ve čtvrtém nastoupila jen na trati 5000 metrů, aby se kvalifikovala na mistrovství světa. Kvůli léčbě se odhlásila také z lednového mistrovství Evropy ve víceboji.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na olympijských hrách v Pekingu. Ilustrační snímek
Jako legendární Claudia. Nestárnoucí Sáblíková stále nahání soupeřkám strach

Na pomalejší dráze v Tomaszówě Mazowieckém jela Sáblíková už ve čtvrté z osmi dvojic s domácí Magdalenou Czyszczonovou. Časem 4:06,04 se dostala do čela a pak už jen čekala, zda ji překoná některá ze soupeřek jedoucích po ní. Povedlo se to až v poslední jízdě favorizované Norce Wiklundové, jež trojnásobnou olympijskou vítězku porazila o necelou desetinu sekundy.

Posun na osmé místo

Za Sáblíkovou, která se dostala na stupně vítězů poprvé v sezoně, skončila třetí Nizozemka Marijke Gronewoudová. Její hvězdná krajanka Irene Schoutenová, úřadující olympijská šampionka a druhá žena SP, v Polsku společně s některými dalšími nizozemskými reprezentanty nestartuje.

Martina Sáblíková po sezoně 2020/2021 se svými úlovky. Stříbrnou medailí z MS a bronzovou z ME ve víceboji.
KVÍZ: Rychlobruslařka Sáblíková slaví narozeniny. Co víte o její kariéře?

V hodnocení Světového poháru se Sáblíková posunula před finále, jež se v pojede příští týden také v Tomaszówě Mazowieckém, na osmé místo. V sobotu by měla česká rychlobruslařka absolvovat závod na 1500 metrů, v neděli je přihlášená na kilometr.