OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

Obrátili si bundy naruby, kde je zlatá podšívka, a pokřikovali: „Kdo neskáče, není Čech!" Členové české mise v cíli snowboardkrosové trati zdravili novou olympijskou šampionku – Evu Samkovou.

Česká reprezentantka po finálové jízdě skákala radostí a křičela. V Soči neměla konkurenci. „Raduji se i normálně, ale tohle bylo hustý. Došlo mi, že jsem mezi těmi pár lidmi, kteří vyhráli," zářila Samková.

Dvacetiletá závodnice se stala teprve třetí olympijskou vítězkou historie snowboardkrosu, který se poprvé objevil na hrách v Turíně 2006.

Před závody na tajňáka brečela

Po suverénním vítězství v kvalifikaci, kde předčila i stříbrnou a bronzovou medailistku z italských her Lindsey Jacobellisovou a Dominique Maltaisovou, si opět nechala namalovat oblíbený knírek. Tentokrát vyvedený v české trikolóře. „Tou bílou mám natřená prkna. Strašně to pálilo a smrdělo, něco jako balakryl," culila se Samková.

Se šťastnou ozdobou velká česká medailová naděje naplnila očekávání. „Mohla se porazit jedině sama a bude to tak i nadále," povídal trenér Jakub Flejšar.

Přitom v tréninkových jízdách padala, snowboard ji na trati neposlouchal a když na Samkovou dolehla tíha okamžiku, brečela. „Když od sebe člověk hodně očekává, je to pak větší zklamání. Včera sem si několikrát na tajňáka pobrečela a už to bylo v pohodě," usmívala se.

Ve vyřazovacích jízdách neměla konkurenci

V její den D si všechno sedlo. Po kvalifikaci, kterou ovládla o osm desetin sekundy, jí natažené stehno a vykloubené rameno dal dohromady vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář.

Samková pak čtvrtfinálovou, semifinálovou i finálovou jízdu jela na prvním místě stylem start – cíl. To byla její taktika. Na posledním skoku se ohlédla, zkontrolovala si rychlost a pohodlně dojela do cíle jako šampionka.

Její snowboard připravoval kanadský servisman J. P. Trottier a Samkové si na něj nemohla zvyknout. „Bylo to nejrychlejší prkno na světě, sice ho na začátku bála, ale pak se s ním sžila a byla silnější," hlásil servisman.

Reprezentační kouč Marek Jelínek doufá, že první olympijská medaile jejich sportu pomůže. „Evka nezískala medaili jen pro sebe, ale pro celý náš snowboardkros," dodal.

Snowboarding:

Snowboardcross - ženy: 1. Samková (ČR), 2. Maltaisová (Kan.), 3. Trespeuchová (Fr.), 4. Guliniová (USA), 5. Žekovová (Bul.), 6. Moioliová (It.), 7. Jacobellisová (USA), 8. Brockhoffová (Austr.), 9. Gillingsová (Brit.), 10. Meilerová (Švýc.).