Na italském ledě se v každé kategorii představí i čeští reprezentanti sólisté Michal Březina a jeho mladší sestra Eliška, sportovní dvojice Anna Dušková Martin Bidař a taneční pár Cortney Mansourová Michal Češka.

„Od olympiády neměli moc času, ale všichni v přípravě tvrdě pracovali a přinejmenším by měli podat výkony jako v Koreji,“ věří místopředseda krasobruslařského svazu Stanislav Žídek.

Základním cílem jsou postupy do finále mezi čtyřiadvacet sólistů, dvacet párů a šestnáct dvojic. „Svět se žene mílovými kroky dopředu, roste další generace mladých závodníků a rok od roku je konkurence větší. Na olympiádě jsme viděli, že každá kategorie je úžasná,“ konstatuje Žídek, který je šéf české výpravy v Miláně.

O každém něco

První půjde do boje o světové vavříny Březinová. „Tím, že jako jediná nestartovala v Koreji, se na mistrovství světa bude určitě chtít ukázat. Na Evropě byla dvanáctá, a od jejího otce a zároveň trenéra Rudolfa vím, že trošku změnili pořadí skoků a volnou jízdu udělali obtížnější,“ prozrazuje Žídek.

Ve středu zahájí svou soutěž také dvojice Dušková a Bidař. „Je úžasné, že svou první olympiádu ustáli a ve volné jízdě postoupili ještě o jedno místo výš,“ připomíná místopředseda svazu jejich čtrnáctou příčku v Koreji. „Věřím, že zabojují také v Miláně, svým mládím a výkonem by mohli v budoucnu mezi sportovkami něco znamenat.“

Zkušený Březina ladil formu v Los Angeles u trenéra Rafaela Arutuniana. „Na videu jsem viděl kousek jeho volné jízdy a jevil se mi velmi dobře, čtverného salchowa skočil moc hezky,“ těší Žídka.

V táboře Igora Shpilbanda v USA trénovali tanečníci Mansourová a Češka, kterým olympijské finále uniklo, skončili třiadvacátí.

„Měli smůlu, jeli hned v první rozjížďce, ale potvrdili, že na svět patří, v Koreji znovu splnili všechny limity. Doufám, že teď budou mít lepší los,“ přeje jim Žídek víc štěstí.

Střídání stráží

Šampionát v Miláně bude podle něj zajímavý.

„V Pchjongčchangu skončil olympijský cyklus a začíná se tvořit nový. Někteří závodníci ukončili kariéru, jiní jsou zranění, nebo se kvůli únavě rozhodli svět vynechat,“ vysvětluje Žídek.

Jisté je, že v Itálii budou chybět obhájci titulů z Helsinek 2017. Ruska Jevgenija Medveděvová, Japonec Juzuru Hanju a čínská sportovní dvojice Suej Wen-ťing a Chan Cchung se odhlásili kvůli zranění, kanadský taneční pár Tessa Virtueová a Scott Moir ukončil karié-ru.

Kdo je na světovém trůnu nahradí?

Program MS
Středa 21. března, 10.45: krátký program žen (Březinová), 18.20: krátký program sportovních dvojic (Dušková Bidař).

Čtvrtek 22. března, 10.00: krátký program mužů (Březina), 18.55: volné jízdy sportovních dvojic.

Pátek 23. března, 11.00: krátký program tanečních párů (Mansourová Češka), 18.30: volné jízdy žen.

Sobota 24. března, 10.00: volné jízdy mužů, 15.20: volné jízdy tanečních párů.

Neděle 25. března, 15.25: závěrečná exhibice

Přímé přenosy a záznamy ze šampionátu vysílají kanály ČT sport a ČT 2.