V nedělním prologu Světového poháru se českým biatlonistům příliš nedařilo, když se ve smíšené štafetě uvedli sedmým místem. Rozpačitý start? Ano, především Češkám se nepovedla střelba, když Vítková musela na trestné kolo a Koukalová třikrát dobíjela.

ČTĚTE TAKÉ: Z předposledního místa sedmí. Koukalová a spol. napravili zaváhání Vítkové

Závod ovšem mohly brát spíše jako „test". Ostrý start pro české lvice začal ve švédském Östersundu až ve středu. Jenže i tentokrát bez fanfár… Se závodnicemi si totiž zahrál divokou ruletu silný vítr. 

Koukalová, která se před rokem ve švédském středisku poslední ranou připravila o triumf, nyní chybovala sedmkrát a doběhla sedmnáctá. O dvě minely méně vykouzlila Vítková, přesto na trati zabojovala a díky dobrému běžeckému času se vešla do elitní desítky. 

"Střelecky to bylo hodně divoký," shrnul trenér žen Zdeněk Vítek. Přesto byl s výkonem svých svěřenkyň spokojený. "Nebýt těch chyb, tak to mohlo být ještě lepší. Nemůžeme být ale neskromní, v těch podmínkách to byla vážně větrná loterie," dodal.

V běhu Češky excelovaly

Koukalovou zdobilo na startu žluté číslo pro obhájkyni trofeje, jenže úřadující královnu zradila hlavně střelba ve stoje - celkem minula šestkrát. Vleže se jí dařilo mnohem lépe, když chybovala jen jednou. "Poprvé jí silně foukalo, ve druhé k tomu byla už i rozhozená," viděl Vítek. Na trati ale opět potvrdila svou sílu a byla druhá nejrychlejší.

"Po poslední střelbě jsem koulila očima na trenéry, jako jestli mám ještě pokračovat. Sedm minut je prostě moc. Ale oni mě kupodivu dost hnali a nezbylo mi než běžet," řekla pro svazový web Koukalová. "Mám velkou radost z běhu, vím, že nadále se o něho budu moci opřít, dodala.

Dobrou běžeckou formu potvrdila i Vítková (osmý čas) a jen kvůli třem minelám hned na první ležce se připravila o stupně vítězů. Přesto udržela elitní desítku. "Vypadá to, že jsme měli velmi dobré lyže," poděkoval Vítek Tomáši Žídkovi, který nově vede servisní tým.

"Zahájila jsem sezonu výsledkem v elitní desítce, takže jsem spokojená. Ale první střelba mě poslala hodně do kolen. Trvalo mi určitě půl okruhu, než jsem se z toho srabu opět dostala do tempa. Nejraději bych v tu chvíli utekla do lesa…," líčila Vítková.

Puskarčíková překvapila

V bílé stopě se neztratily ani další dvě Češky na startu. Puskarčíková si dojela pro nejlepší výsledek ve stíhacím závodu v kariéře, když doběhla patnáctá. A mohla být ještě výš. Na první, druhé i čtvrté zastávce vybílila všechny terče čistě, na třetí ve stoje ovšem přišly čtyři kiksy. Lucii Charvátové o jedno místo unikly body, skončila 41.

První individuální závod sezony patřil Němce Lauře Dahlmeierové, která z dvaceti terčů minula pouze dva. Druhá skončila s jednou chybou Anais Bescondová, čistě zastřílela jen Běloruska Darja Jurkevičová, stačilo jí to ale jen na bronz.

Závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - vytrvalostní závod (15 km): 1. Dahlmeierová (Něm.) 46:14,0 (2 trest. minuty), 2. Bescondová (Fr.) -15,8 (1), 3. Jurkevičová (Běl.) -1:17,3 (0), 4. Preussová (Něm.) -1:37,9 (3), 5. Braisazová (Fr.) -1:52,4 (4), 6. Glazyrinová (Rus.) -2:42,3 (2), 7. Hauserová (Rak.) -3:04,9 (3), 8. Öbergová (Švéd.) -3:14,6 (4), 9. Vítková (ČR) -3:23,3 (5), 10. Hinzová (Něm.) -3:32,0 (3), …15. Puskarčíková -4:12,8 (4), 17. Koukalová -4:21,1 (7), 41. Charvátová -6:20,3 (8), 52. Jislová (všechny ČR) -7:28,4 (5).