Lyžařská královna se při běžném rozhovoru pro italský deník Corriere Della Sera dostala na tenký led. Co řekla tak hrozného? Když se jí zeptali, jestli jsou ve Světovém pohár nějací homosexuální sportovci, odpověděla: Mezi ženami ano. Mezi muži bych řekla, že ne. Musíte se v Kitzbühelu vrhnout dolů ze Streifu.“

Ester Ledecké ubyla švédská soupeřka Emelie Wikstroemová, která ukončila kariéru.
Krev, slzy a smích. Švédská soupeřka Ledecké o životě v lyžařském cirkusu

Tahle věta se stala trnem v oku bojovníkům za genderovou rovnost. Na devětadvacetiletou Italku se snesla obrovská kritika za to, že podle ní gayové nejsou stejně odváží jako muži.

„Pokud jde o sport, muž, který se promění v ženu, má fyzické vlastnosti, a to i na hormonální úrovni, které mu umožňují větší výkonnost. Nemyslím si, že je to správné,“ stála si za svým Goggiová.

Skandál rezonoval i ve vládních kruzích. Na slova národní hrdinky reagoval dokonce náměstek ministra vnitra Ivan Scalfarotto. „Se zděšením jsem četl, že podle Sofie Goggiové by gay sportovec nezvládl sjezd. Než něco takového řeknete, milá Sofie, měla byste se zastavit a dvakrát se zamyslet: rychlost je v závodě výhodou, ale se slovy se to může stát velkým problémem.“

Ukrajinská biatlonistka Olga Abramovová.
Ukrajinské biatlonistky se zastaly vyhozené ruské rodačky. Požadují její návrat

Humbuk, který se kolem italské hvězdy vyrojil, nakonec přiměl Italku k tomu, by se za své výroky omluvila. „Padající strom dělá větší hluk než rostoucí les. Omlouvám se. Omlouvám se všem lidem, kteří se cítili dotčeni větou, která zazněla v rozhovoru. Když jsem ji pronesla, rozhodně jsem nechtěla, aby měla diskriminační charakter,“ vzkázala mistryně světa.

Goggiová, která poslední roky dominuje sjezdu, je velkou kamarádkou další olympijské šampionky Ester Ledecké. Česká hvězda dokonce mluví o Italce jako o ségře.