Co se v Oberstdorfu stalo? Po dlouhém, více než dvouhodinovém "maratonu" se rozhodovalo až v posledních metrech. Lepší výchozí pozici měl Rus Alexander Bolšunov, jenže hned za jeho zády visel Johannes Hösflot Klaebo.

V zatáčce do cílové rovinky najížděli takřka bok po boku, ale ruský šampion (lídr Světového poháru) vytlačil svého soka mimo trať. Při vzájemné strkanici si sám zlomil hůlku. Bylo jasné, že nevyhraje.

Nevyhrál. Skončil až třetí. Ještě ho stihl předjet i Emil Iversen.

24. místo
Ani na závěr šampionátu se Češi nedostali mezi nejlepší. Michal Novák skončil na 24. příčce. "Solidní, ale mám na víc," řekl.

"Tohle je nespravedlivé. Jestli nepřijde trest, odmítám přijít na medailový ceremoniál," řekl Bolšunov ruské televizi. Rodák z vesničky Podyvotye, která leží hned u hranic s Ukrajinou, se v cíli rozplakal.

Norové slavili, avšak jejich euforie trvala jen krátce. Zasedla jury, pozvala si Klaeba do kanceláře. Netrvalo dlouho a vynesla nepochopitelný ortel: diskvalifikace!

Oficiální protest 

V tu chvíli zase emoce prýštily ve Skandinávii. Funkcionáři se odvolali a když neuspěli, rozhodli se podat oficiální protest u komise Mezinárodní lyžařské federace FIS. "Drama bude pokračovat," napsal norský deník Dagbladet.

Mezitím proběhl medailový ceremoniál - bez šokovaného Klaeba, jenž nezískal čtvrté zlato. 

Kdyby ano, napodobil by krajana Pettera Northuga. Nikdo jiný tolikrát na MS nevyhrál.

Zdroj: Youtube

Na nejvyšším stupni stál Iversen, jenž už předtím v Oberstdorfu jednou vyhrál (celkem jde o jeho čtvrtý titul). "Je to pro mě velký den, ale necítím, že je to úplně zasloužené, že jsem vítěz," řekl 29letý šampion od zeleného stolu.

A Bolšunov? Na znamení odporu si během medailového ceremoniálu nepověsil na krk onu stříbrnou placku. Jako by o ni nestál.

Svůj postoj vysvětlil novináři ze Sport-Expressu. "Měl jsem vyhrát já, nebo Klaebo. Určitě ne Iversen," vzkázal ruský běžec na lyžích, který měl letos podobný incident ve štafetě. Tehdy byl ruský tým diskvalifikován.