„Bude to obtížné. Fouká silný vítr,“ líčil Martin Jakš krátce před startem.

Trefil to. Ačkoli nad údolím Sportgastein sem tam z mraků vykouklo sluníčko, podmínky na trati nastavily hned na úvod sezony zrcadlo. Kdo trénoval málo, brzy odpadl. Měkký sníh a leckde zafoukaná stopa, to vše se ve výsledku projevilo na pomalejším tempu (většiny).

Bad Gastein, úvodní závod sezony 2023/2024 v rámci seriálu Ski Classics v běžeckém lyžování
Působivý start Ski Classics v Bad Gasteinu: Z bazénu do lyžařské stopy

V kategorii žen ohromila Emilie Fletenová z Norska, která se trhla krátce po startu, a její náskok v cíli činil bezmála tři minuty. Druhou příčku vybojovala Ida Dahlová, švédská královna Ski Classics, třetí skončila její krajanka Karolina Hedenströmová.

Těsně za elitní desítkou, jedenáctá, finišovala nejlepší česká zástupkyně Sandra Schützová z Vltava Fund Ski Teamu. Její ztráta? Lehce přes devět minut. Tereza Hujerová, jež obléká barvy italského týmu, skončila devatenáctá.

Mezi muži zvítězil Stadaas 

Mužský závod byl přece jen vyrovnanější. Sedmičlenná skupina složená z Norů a Švédů diktovala tempo, ale neujela všem.

K radosti tuzemského družstva eD systém Silvini Team se mezi nejlepší vklínil Němec Thomas Bing, hvězdná posila týmu z Jizerských hor. V jednu chvíli dokonce vedl, když se mu povedla vrchařská prémie. Nakonec skončil šestý.

Z triumfu se radoval Nor a bývalý specialista na sprinty Kasper Stadaas, jehož si mnozí fanoušci pamatují také díky triumfu z únorové Jizerské padesátky. Druhé místo obsadil Amund Riege, třetí příčka náležela Maxovi Novakovi ze Švédska. 

Stanislav Řezáč se cítí líp než před pětadvaceti lety
Se synem tvoří unikát. Cítím se líp než v pětadvaceti, popisuje padesátník Řezáč

Nejlepším tuzemským reprezentantem se stal Fabián Štoček, jenž byl klasifikován na 32. pozici. Jakš dojel krátce po něm na 35. místě.

Velký debut zažil Aleš Řezáč, který se do stopy postavil v šestnácti letech vedle svého otce. „Snad to zvládne,“ líčil legendární laufař před závodem. Syn se potatil. Dojel. A nebyl poslední. Obsadil po úpravě výsledků 99. místo, přičemž na nejlepší ztratil přes dvacet minut.

Dění v Bad Gasteinu sledoval i Dario Cologna, někdejší fenomenální švýcarský běžec na lyžích, jenž se zúčastnil jen závodu pro amatéry.