„Snaží se Ski Classics zviditelnit. Přiblížit lidem,“ řekl šéf českého týmu eD system Silvini Team Marek Pazderský. 

V tomto roce organizátoři přijali pozvání do lázní Felsentherme v Bad Gasteinu. V rakouském středisku, které je oblíbené díky skiareálům a radonovým koupelím, se setkali na netradičním místě. Hned za vyhřívaným venkovním bazénem. Právě tady pózovali zástupci všech 35 týmů. Dorazili nejen v kombinézách, ale přijeli dokonce na lyžích.

Michal Novák (vlevo) se ve Světovém poháru prosadil na stupně vítězů poprvé v kariéře
Obrovský úspěch Nováka. Český běžec na lyžích vybojoval v Ruce stříbro

Sobotní prolog už prověřil nejen angličtinu, ale i fyzickou kondici. Z tuzemských zástupců se nejvíce dařilo týmu Vltava Fund Ski Team, který v součtu mužské a ženské kategorie obsadil sedmé místo.

Komentátoři na místě se rozplývali nad výkonem Sandry Schützové. „Senzační čas,“ zaznělo v Bad Gasteinu.

Pochvala byla na místě, ze všech žen ve startovním poli byla klasifikována na třetí příčce. „Bylo to rychlé a souhlasím, vypadá to, že jsme jeli vážně výborně. Zajímavé, já se necítila moc dobře. Musím se víc rozzávodit,“ zmínila 32letá rodačka z Jilemnice.

Jakš už závodí jen pro radost

Ambice neskrývá ani eD system Silvini Team, který pro tuto sezonu zlákal do svých řad německou hvězdu Thomase Binga.

Vstup do seriálu si možná zástupci klubu z Jizerských hor představovali jinak. Čtrnáctá pozice z soboty však není k zahození.

Zdroj: Deník/Martin Jůzek

„Začátek sezony je těžký, bolí to,“ usmál se někdejší český reprezentant, Martin Jakš,  který byl členem bronzového týmu na olympiádě ve Vancouveru. Jenže to se psal rok 2010. Teď už 37letý plzeňský rodák závodí jen pro radost.

Do Bad Gasteinu se Jakš vrátil po roce. Právě on jel po boku Binga. „Vysoká nadmořská výška mi dělá problémy, hůř se mi dýchá,“ vysvětlil.

Stanislav Řezáč se cítí líp než před pětadvaceti lety
Se synem tvoří unikát. Cítím se líp než v pětadvaceti, popisuje padesátník Řezáč

Neděle bude ve znamení závodu na 35 kilometrů. Jako první vyrazí do závodu ženy (9:10), muži odstartují před polednem (11:15).

Seriál Ski Classics (Pro Tour) má v sezoně 2023/2024 celkem patnáct závodů včetně Jizerské padesátky.