Důvod propadu do spodních pater je jasný: zaspalo se s opravami můstků, a tím utrpěl růst mládeže, což se projevuje uzounkou špičkou.

Poté, co se situace v této sezoně narovnávala a Roman Koudelka s Viktorem Poláškem se začali ve Světovém poháru pohybovat na bodovaných příčkách, došlo k málo vídanému kroku. Rada skokanského úseku v polovině ročníku jednohlasně odvolala reprezentačního kouče Davida Jiroutka.

Nečekaný verdikt

„Bylo to hodně nečekané. Pro mě, závodníky i lidi ze skokanského prostředí ve světě,“ líčil Deníku už bývalý reprezentační trenér, jehož nahradí jeho dosavadní asistent Antonín Hájek. „Každému to přijde divné. Zvlášť, když došlo ke zlepšení.“

Šéf skokanského úseku a někdejší vítěz Turné čtyř můstků a SP Jakub Janda se k odvolání veřejně vyjádřil v tom smyslu, že skoky na lyžích nemohou fungovat na jednom šampionovi (Romanu Koudelkovi) a že jsou potřeba dva až tři skokani, kteří jsou schopni udělat výsledky.

„To beru. V tom má pravdu. Jenže tohle má dva roky řešit nová Rada úseku v čele s Jakubem Jandou, a ne trenér, který má na starosti Světový pohár,“ argumentoval Jiroutek.

„Mělo se sáhnout do juniorů a žáků, aby se situace zlepšovala odspoda. Na tom jsme se ale neshodli. Nic se proto neudělalo a všechno se upínalo jen k reprezentaci.“

Ta stojí jen na Koudelkovi a Poláškovi. „Pak máme tři lidi výkonnostně na nižší kontinentální pohár a za nimi je propast jako Macocha. Víc skokanů opravdu nemáme. To je realita. Naši junioři nedělají body ani ve třetí výkonnostní soutěži, ve čtvrté se jim to občas povede,“ popsal Jiroutek situaci.

„Na reprezentaci jsem dostal rozpočet, za nějž by Ester Ledecká odjela dva měsíce. Nám se z toho díky Romanovi podařilo před rokem udělat páté místo na Turné čtyř můstků. V trapných podmínkách bez můstků jsme dokázali konkurovat světu,“ ohlédl se za posledním úspěchem českého skoku.

Nabízí funkci

Janda si za svým krokem stojí a věří, že se otevřela cesta ke zlepšení. „Vím, že za něj ponesu zodpovědnost, ale jsem přesvědčený, že to bylo nevyhnutelné,“ uvedl a dokonce přiznal, že netrvá na funkci předsedy skokanského úseku.

David Jiroutek vedl český tým naposledy v neděli ve Val di Fiemme. „Po úspěšném víkendu, kdy Roman a Viktor dvakrát bodovali, odcházím se vztyčenou hlavou. Život běží dál. Na světě je spousta krásných věcí,“ zahleděl se budoucnosti.

Češi budou pod vedením Antonína Hájka skákat od pátku v Titisee-Neustadtu. Zlepšení by se však rovnalo zázraku. Problémy zůstávají.