Důvod je nasnadě. Rok co rok totiž světová elita v tomto čase závodí. Většina z vás asi tuší: probíhá Turné čtyř můstků. A slavná akce dodržuje tradici. Večer na Silvestra mají skokani v německém areálu v Garmisch-Partenkirchenu po kvalifikaci a soustředí se na novoroční závod.

„Dáme si slavnostní večeři,“ prozrazuje Roman Koudelka.

Jakmile útlí chlapíci zmizí ze záběrů kamer, jdou odpočívat. Na pokoj. „Většinou vydržíme do půlnoci, pak si přiťukneme šampaňským a vystřílíme nějaké rachejtle. Ještě si zazpíváme českou hymnu a jde se spát,“ říká zkušený reprezentant.

„Na Nový rok jsou závody a jinak to prostě nejde. Turné je hodně náročné, na nějakou bujarou oslavu není čas ani prostor. Akorát si vždycky přeju, aby se česká hymna hrála i večer po závodech, ale ještě se to nepovedlo. Tak snad to vyjde tentokrát…,“ přeje si.

Hymnu naposledy slyšel Jakub Janda, který na Turné dokázal vyhrát v roce 2006 (o triumf se tehdy dělil s Janne Ahonenem).

Bowling a před půlnocí na pokoj

Dnes už bývalý závodník, který zasedá v parlamentních lavicích a navrch šéfuje skokanskému úseku na svazu, k tomu má co říct. „Na Turné jsem prožil asi šestnáct silvestrů a všechny si byly dost podobné. Většinou jsme je s týmem trávili v hotelu, chodili na bowling a do půlnoci se vrátili do pokoje. Bouchli jsme šáňo, vystřelili pár petard a nikdy nezapomněli na hymnu. A zpívali jsme českou i slovenskou část, i když s námi už žádní kluci ze Slovenska neskákali,“ vysvětluje 40letý rodák z Čeladné.

Jeden silvestr z tradice přece jen vybočil. Dnes to už Janda může přiznat. „Bylo to v době mých začátků. S Michalem Doležalem jsme nepostoupili z kvalifikace a na Nový rok jsme měli volno. Přesto nás trenér Fízek o půlnoci zahnal do postele. Jenže my jsme počkali do jedné hodiny a pak se proplížili do baru,“ líčí.

Sami tam rozhodně nebyli. Někteří závodníci totiž měli stejný nápad. „Narazili jsme tam na skokany z Kazachstánu, kteří se také nekvalifikovali do závodu, takže si bylo o čem vyprávět. Po druhé lahvi sektu jsme se bez problémů dorozuměli pa rusky a vrátili se až ráno…“ usmívá se.

Recept pro své následovníky? Ne, to rozhodně ne. Janda věří, že současní skokani už jsou opravdoví profesionálové. „Snad jsou dost rozumní.“