Turné čtyř můstků vyhrál rakouský skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer, v posledním závodu v Bischofshofenu mu k tomu stačilo třetí místo.

Závod, který byl kvůli silnému větru a hustému sněžení ukončen po prvním kole, ovládl další Rakušan Thomas Morgenstern. Český skokan Roman Koudelka byl v pátek šestý, v konečném pořadí Turné je pátý. Druhý byl Nor Anders Bardal.

Koudelka v prvním kole, v němž kvůli zrušení kvalifikace startovalo všech 62 účastníků Turné, skočil 129,5 metru. Pátý muž konečného pořadí ztratil pouze 4,4 bodu na třetího Schlierenzauera. "Samozřejmě, že jsem chtěl na stupně, ale neštve mě to. Jsem pořád do desítky, což je výborné. Rád bych se podíval na bednu, ale všechno má svůj čas," řekl Koudelka.

Koudelku štvou otázky na bednu

Koudelku už trochu mrzí, že se ho všichni z jeho okolí ptají na stupně vítězů. "Rád stoupám výsledky postupně nahoru. Už mě to trochu štve, jak o tom všichni mluví. Ale pořád je to lepší, než kdybych vyhrál dva závody a pak byl pořád dole," uvedl český skokan. "Bylo to pozitivní turné, ale teď jsem hodně unavený. Chci se dát dohromady, pauzu, regeneraci, vyležet se, pak to bude zase dobré," věřil.

Rakouský skokan Schlierenzauer si zajistil premiérový triumf ve čtyřdílném seriálu i díky tomu, že jeho největší konkurent Andreas Kofler první kolo pokazil a skončil až na sedmadvacátém místě. Ještě před zrušením druhého kola pak Kofler skočil 140 metrů, ale ty se mu už do výsledků nepočítaly.

"Je to neuvěřitelný, nepopsatelný pocit. Jsem nesmírně šťastný," prohlásil po závodu Schlierenzauer. "Konečně jsem dosáhl na to, o čem jsem celou svou kariéru snil," dodal po vyhlášení.

Pozitivní hodnocení

Další český závodník Jakub Janda skončil dvaadvacátý, Jan Matura byl poslední dvaašedesátý. "Turné určitě hodnotím pozitivně. Koudelka výborné páté místo, i Janda s Hlavou super. Škoda Matury, nedokázal v těch těžkých podmínkách udělat dobré postavení na nájezdu. Snad se dá do dalších závodů dohromady," řekl trenér David Jiroutek.

Lukáši Hlavovi se po dopadu překřížily lyže a následoval těžký pád, po němž musel být český skokan odnesen z dojezdového prostoru na nosítkách. Podle informací z nemocnice má otevřenou zlomeninu nosu a zlomenou lícní kost.

Hlava podstoupil i tomografické vyšetření mozku a lékaři jiná zranění neodhalili. Český reprezentant zůstane 24 hodin v nemocnici na pozorování a potom bude pravděpodobně převezen domů. V závodu byl klasifikován na 40. pozici.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko)

1. Morgenstern (Rak.) 138,7 b. (135 m), 2. Bardal (Nor.) 136,5 (135), 3. Schlierenzauer (Rak.) 128,4 (131), 4. Kranjec (Slovin.) 126,8 (129), 5. Ito (Jap.) 126,2 (130,5), 6. Koudelka (ČR) 124,0 (129,5), 7. Hayböck (Rak.) 123,9 (135), 8. Vasiljev (Rus.) 123,1 (130), 9. Stoch (Pol.) 121,9 (129), 10. Freitag (Něm.) 119,0 (125,5), …22. Janda 112 (124), 40. Hlava) 93,8 (123,5), 62. Matura (všichni ČR) 36,8 (82).

Konečné pořadí Turné: 1. Schlierenzauer 933,8, 2. Morgenstern 908,0, 3. Kofler (Rak.) 896,9, 4. Bardal 895,0, 5. Koudelka 881,2, 6. Ito 852,1 …12. Janda 814,8, 13. Hlava 808,0, 47. Matura 252,9.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 27 závodů): 1. Kofler 772, 2. Schlierenzauer 716, 3. Bardal 589, 4. Morgenstern 576, 5. Freitag 428, 6. Freund (Něm.) 366, …8. Koudelka 332, 13. Hlava 189, 24. Janda 101, 42. Matura 29, 58. Cikl (ČR) 3.