Ve čtyřiatřiceti má do skákání znovu velkou chuť. Roman Koudelka stojí na prahu další sezony a rád by navázal na roky, kdy se ve světovém poháru pravidelně pohyboval na bodovaných příčkách. K optimismu ho svádí spolupráce s novým trenérským duem u české reprezentace, které tvoří Slovinci Gaj Trček a Jure Šinkovec.

„Oceňuju jejich lidský přístup. Pro mě je výhodou, že jsme generačně podobné ročníky. S Jurem jsem ještě závodil. Líbí se mi, jakou vkládají do své práce profesionalitu a elán. Je to úžasný, a to mně vyhovuje a motivuje. Už jenom to, kolik s námi tráví času, a také jsme naladění na stejnou vlnu,“ vyprávěl spokojeně závodník Dukly Liberec.

Hip hop na rozcvičku

Nezastírá, že ho skoky zase začaly bavit. „Dělá to hodně, člověk víc maká a výsledky se pak dostaví. Často se teď připravujeme v Liberci. Dřív mi to úplně nedávalo smysl. Teď se z tréninků sice vracím unavený, ale nabitý pozitivní energií. Myslím, že přichází druhá skokanská míza, a věřím, že to dlouho vydrží,“ přál si skokan z Lomnice nad Popelkou.

Za dva týdny začíná ve Finsku světový pohár, ale tam Koudelka ještě nenastoupí. „Poprvé se představím začátkem prosince v Lillehammeru. Do Norska pojedu s nějakými cíli, ale před závody nerad něco prozrazuju. Zůstávám nohama na zemi a plány si nechávám pro sebe,“ pokračovala dlouholetá česká jednička.

Michal Novák
Čtvrté místo z loňska? Docela vysoká laťka, ale rád bych to překonal, říká Novák

Nové trenérské vedení přineslo kromě odlišného přístupu i specialitu. Trček je totiž hudebník a do přípravy zapojuje i neokoukané metody. „Jednou jsme na soustředění v Planici místo rozcvičky tancovali v rytmu hip hopu. Bylo to zajímavý a docela sranda. Plus je v tom, že se něco změní a si člověk odpočine od stereotypu,“ líčil s úsměvem.

Nejedná se však o nic zcela nového. „V minulosti jsme s Davidem Jiroutkem chodili na zumbu. Vím, že i jiní skokani kvůli změně pohybu zkoušejí nějaké tance. Ukáže to na nedostatky v koordinaci. No a jestli by nastala nějaká krize, myslím, že by nám Gaj na odreagování něco pustil,“ culil se.

Cítí, že skoky začínají mít kvalitu

Příprava na sezonu byla dost náročná. „Tím, že máme nové trenéry, jsme začali úplně od nuly a zaměřili se hlavně na nájezdové postavení. Je super, že se učím nové věci. To mě vždycky začne bavit. Měl bych se zlepšit a cítím, že skoky začínají mít kvalitu. Pevně věřím, že nadcházející sezona bude lepší než ta minulá a že si ji užijeme,“ říkal otec dvou synů.

Proti mladým kolegům v reprezentaci by si mohl připadat jako kmet, ale bere to s úsměvem. „Často vzpomínám na Kubu Jandu. Když jsem začínal, bylo mu asi devětadvacet, a já se při zmínce o jeho věku usmíval. Říkal mi, počkej, jenom mrkneš, a ono tě to doběhne. Teď je mi čtyřiatřicet, ale připadám si na osmnáct. Zatím se mi daří hlavu oblbnout a tělo se tomu přizpůsobuje,“ usmíval se vítěz pěti závodů SP.

Do startu mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě zbývá už jen necelých sto dní. Ve Vysočina Areně finišují stavební práce na stadionu.
Necelých sto dní do šampionátu v biatlonu. Podívejte, jak roste Vysočina Arena

O jeho sportu se říká, že je v pásmu klinické smrti. Zmizela totiž jedna generace, která měla Koudelku postupně nahradit. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Tomáš Vančura skončili jako mladí. Už neskáčou ani Čestmír Kožíšek a Filip Sakala.

Věří, že ještě přijde super výsledek

„Bohužel tu nejsou kluci, kteří by teď měli být na vrcholu a patřit do širší světové špičky. Popravdě se jim ani nedivím, protože to, co se tady v minulých letech dělo, je otrávilo. Náročné to bylo i pro mě, taky jsem přemýšlel, že to zapíchnu, ale pak přišly změny. Někdy se asi musí padnout na dno a z něj se odrazit,“ přemítal.

„Krakonoš“ Roman Koudelka se závodníky, kteří už ukončili skokanskou kariéru: (zleva) Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa„Krakonoš“ Roman Koudelka se závodníky, kteří už ukončili skokanskou kariéru: (zleva) Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch ŠtursaZdroj: Ivana Roháčková

Podle Koudelky scházel pozitivní vztah k závodníkům. „Chybělo tomu to, co přinesli slovinští trenéři. Teď cítíme lehce kamarádský přístup, ale zároveň tvrdost v tréninku. Za minulostí jsem udělal tlustou čáru. Dívám se dopředu a zajímá mě jen to, co bude dál. Je potřeba dělat změny. S tím, co stačilo na vítězství před devíti lety, se už dneska nedá uspět.“

Kateřina Janatová
Janatová o přípravě s Nory: Určitě mi to prospělo, říká před sezonou lyžařka

Motorem pro účastníka čtyř olympijských her je víra, že se ve světových pohárech vrátí na umístění kolem elitní desítky. „Kdybych neměl takovou motivaci, už bych nesportoval. Já ale věřím, že ještě přijde super výsledek. I když jsem byl zraněný nebo v některých sezonách na dně, tak jsem nepřestával věřit. Pevně doufám, že se mi to splní. Cílím na další olympiádu, chtěl bych tam předvést něco pěkného,“ dodal s nadějí.

Proberou se skoky na lyžích z klinické smrti?

Po minulé sezoně nastaly ve vedení uvadajícího skoku na lyžích změny. Novým předsedou úseku se stal bývalý závodník Vít Háček, sportovním ředitelem je syn někdejšího mistra světa v letech a do loňska ještě skokan Filip Sakala. Mají jasnou vizi - vzkřísit disciplínu z klinické smrti a vrátit ji do nejužší špičky.

„Nikdy se nesmíme smířit s tím, že něco nejde. Stejné odhodlání a zápal očekáváme od každého, kdo je součástí českého skoku,“ prohlásil Háček. „Když jsme se toho s Filipem ujali, v našem sportu panovala špatná atmosféra. Bylo zapotřebí vytvořit prostředí, kde každý ví, co dělá a proč to dělá. I to byl důvod, proč jsme sáhli po trenérech z ciziny.“

O reprezentaci se nově starají Slovinci Gaj Trček a Jure Šinkovec, na pozici kondičního kouče je Slovák Dominik Ďurčo. „Cesta bude dlouhá a těžká, ale věřím, že když budeme tvrdě pracovat, čeká nás skvělá budoucnost,“ poznamenal předseda.

Jednou z priorit je návrat Harrachova do mezinárodního kalendáře. Na jaře se nákladem 40 milionů korun začne přestavovat můstek K120. Postupně by se měly do Krkonoš vracet závody včetně světového poháru a Češi by kvůli tréninku nemuseli cestovat za hranice.

To láká i Romana Koudelku, i když je v tomto ohledu opatrný. „Dokud se tam skutečně nezačne skákat, nechci se v hodnocení unáhlit. Co jsem však slyšel, je to na dobré cestě.“