"Ani nemáme slova. Hlavně jsme šťastní, že jsme zajeli čistý program, to se nám ve volné v téhle sezoně ani nepovedlo," radovala se Dušková. Konečné umístění podle Bidaře nebylo podstatné. "Důležité je, že jsme předvedli to, co umíme. Na výsledek nekoukáme. Užili jsme si to a to je hlavní," řekl rodák z Českých Budějovic, jenž v únoru oslaví 18. narozeniny. Jeho partnerka bude plnoletá až v prosinci.

Jediný bodový odpočet měli mladí Češi za pozdní nástup na led. "Kvůli lidem to nebylo, to byla naše chyba. Nějak jsme zapomněli na čas," uvedl Bidař, jenž si se svou partnerkou užíval aplausu zaplněné Ostravar arény před jízdou.

Čtěte také: Škola šla stranou, české naděje dřely na ledě. Omluvenka? Mistrovství Evropy

Seniorskou volnou jízdu, která je oproti juniorům o 30 sekund delší a je v ní předepsaná i jedna zvedačka navíc, jeli v soutěži teprve podruhé. I proto se maximálně soustředili až do samého závěru.

"Vše z nás spadlo, až když jsme stáli v závěrečné póze," usmívala se Dušková. "Kdybychom se přestali hlídat, tak i při sebemenší blbosti - kroku, prvku, piruetě - by šlo udělat chybu," doplnila. Fanoušci jim prý při jízdě pomohli. "Myslím, že ta druhá zvedačka, kdyby diváci nepovzbuzovali, tak by nebyla," pousmál se Bidař.

Také čtěte: O Evropě jen snila, teď je ve finále. Úžasné, zářila Hanzlíková

Otok na hlavě si vyžádal ošetření

Na mistrovství Evropy uspěli i přesto, že příprava nebyla ideální. Před dvěma týdny Dušková spadla při nácviku zvedačky a měla velký otok na hlavě. Musela vyhledat lékařské ošetření. "Spadli jsme oba dva, ale já na tom byla trošku hůř. Spadla jsem na hlavu, udělala se mi v levé části obrovská boule, že se mi ta půlka čela zakulatila a vypadala jsem jako Frankenstein," popisovala Dušková. "Ale bylo to dobré, neměla jsem otřes mozku ani komplikace," řekla. Pak navíc onemocněla.

Dušková s Bidařem se vyrovnali i s tím, že se jim příliš nedařilo při rozjíždění před soutěží. "To se stane, že třeba spadneme na rozjížďce. Ale jsme rádi, že jsme to zvládli," řekla Dušková. "Já byla i ráda, že nebyla stoprocentní, protože to se pak vždy více soustředí, než když to tak nějak jde samo," uvedla trenérka Eva Horklová.

Talentovaní čeští reprezentanti se teď soustředí na březnové seniorské mistrovství světa v Helsinkách, kde se pokusí vybojovat účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu v příštím roce. Nebudou tak obhajovat triumf na juniorském MS.

"Svět bude něco jiného. Musíme do toho jít tak, jako by se nic nestalo. Pořád se snažit na sto procent," řekl Bidař. "Po Evropě se musíme vrátit k pilnému tréninku a musíme dřít ještě více, protože na MS budou navíc páry z Ameriky, Kanady nebo z Číny. Bude to těžké. Ještě přitvrdíme," dodala Dušková.