"Do tempa jsem se dostávala postupně, ale poslední tři dny se cítím velmi dobře," řekla novinářům v dějišti šampionátu Strachová. V sezoně má velmi stabilní výkonnost: dosud startovala v osmi závodech a vždy byla do desítky, ale na stupně vítězů se dostala jen jednou, z třetího místa v Záhřebu. "Chci dvě kvalitní jízdy a uvidíme," prohlásila.

Nemoc program Strachové příliš nenabourala, neboť stejně chtěla být doma. Následky cítila jen při městském závodu ve Stockholmu. "Samozřejmě tělo je trochu slabší, ale v Livignu byly dobré podmínky na trénink. Navíc je to ve stejné nadmořské výšce jako Svatý Mořic, abychom si trošku zvykali," popisovala.

Dvaatřicetiletá slalomářka je zkušenou lyžařkou, bude závodit už na devátém mistrovství světa. Byla i v roce 2003 právě ve Svatém Mořici, tehdy druhé kolo slalomu nedokončila. Tentokrát závod bere jako jakýkoli jiný ze série SP. Proto přijela do Švýcarska až na poslední chvíli. "Už mám zkušenosti," uvedla Strachová.

Čtěte také: Biatlonistky útočily na medaili, Koukalová doběhla čtvrtá: Jsem zklamaná

Závodní kopec ve Švýcarsku je jiný než před čtrnácti lety. "Je tam všechno. Rovina, občas prudší svah, uvidíme, jaký bude povrch. Na tu rovinu jsem se hodně připravovala," upozornila bronzová olympijská medailistka z Vancouveru 2010.

Letos Strachová slaví deset let od titulu mistryně světa v Aare. Ve sbírce má ještě bronz ze Santa Catariny 2005 a stříbro z Val d'Isere 2009. "Přijde mi to dávno," usmála se Strachová.

Od té doby se lyžování posunulo kupředu mílovými kroky zejména v technice. "Pojetí jízdy je úplně jiné," prohlásila. Mluvila hlavně o dynamice, agresivitě a kvalitnějším materiálu. "Musela jsem se přizpůsobit. A jsem pyšná, že se těch čtrnáct let držím ve špičce," řekla.

Strachová je po svém životním příběhu psychicky srovnaná, což může být její výhoda. Překonala bouřlivý rozchod s otcem i vážnou nemoc. Má čtyři medaile z MS a klidnou hlavu. Čeká ji poslední šampionát. "Nemusí mě to svazovat. Někdo třeba žádnou medaili nemá a ví, že je to poslední šance, tak může být svázaný. Já bych z toho třeba mohla těžit," tvrdila. "Ale určitě nepatřím mezi favoritky," připustila.

Favoritka Shiffrinová

Favoritkou je zejména Američanka Mikaela Shiffrinová. V posledních 21 slalomech, do nichž nastoupila, nevyhrála jen dvakrát. V posledním závodu před šampionátem ve Flachau byla třetí, to prohrála poprvé po třinácti vítězstvích za sebou.

Cestu za obhajobou titulu a třetím vítězstvím na MS v řadě jí mohou překazit Slovenky Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová, které ve Svatém Mořici psychicky posílilo stříbro v týmovém závodu, domácí naděje Wendy Holdenerová či Frida Hansdotterová ze Švédska.

"Holky (Vlhová, Shiffrinová, Holdenerová) jsou mladé, lyžování je pro ně vším. Je to jejich život, jako to bylo u mě ve dvaceti, v pětadvaceti letech," porovnala Strachová. "Ale už mám něco za sebou, mám medaile, takže vím, že jsou i důležitější věci. Přístup k závodům je jiný, ale v den závodu je třeba jít za výsledkem," dodala.

Nenechte si ujít: Stříbrný biatlonový závod i dnes. Tentokrát to cinklo Ondřeji Moravcovi