Michale, jak se těšíte?
Schalke je top exhibice v našem sportu. Je to velká výzva, asi každý by se tam rád alespoň jednou podíval. Dají se tam posbírat další zkušenosti. Navíc se tam se mnou může jet podívat i manželka, takže si ještě trošku prodloužíme společné Vánoce. A pochopitelně zanedbatelná není ani finanční stránka a možnost získat zajímavé bonusy.

Osobně bych tipoval, že si po náročném startu Světového poháru, kdy jste byli od poloviny listopadu do osmnáctého prosince v jednom kole, rád odpočinete. Nebo to pro vás nebylo nic mimořádného?
Bylo to dlouhé. Domů jsem se těšil moc, o tom žádná. Naštěstí byly závody v Novém Městě na Moravě, takže za mnou rodina přijela a trošku mi to odloučení zkrátila. I tak jsou to dlouhá období, kdy je člověk z baráku. Na druhou stranu, za tu dobu jsem tomu už přivykl a divné mi to nepřijde. V programu je spousta tréninků, závodů, cestování, takže ono to docela i utíká.

Snášíte to zdlouhavé cestování a odloučení postupujícím věkem hůř, nebo jste si už zvykl?
Těžko říct. Už je to opravdu řada let, které je člověk nucen žít s pohotovostně zabalenou taškou. Věkem se to nemění. Spíše se to trošku změnilo v posledních čtyřech letech, kdy se nám narodila dcera Victoria. To už se mi odjíždí trošku hůř. V dnešní době už ale zase není problém s komunikací. Zásluhou třeba skypu už si jenom nevoláme, ale můžeme se i vidět, což je pro mě hodně důležité.

ČTĚTE TAKÉ: Koukalová nezahálí, běhá i na Štědrý den. Vánoce má ráda tradiční

Také proto jsem se ptal na zkrácení vašich svátků. Jak moc jste musel upravit rodinný program?
Původní plán byl takový, že pojedeme s rodinou do Pokljuky, kde už bych ale musel i trénovat před dalšími závody. Když přišla nabídka jet na Schalke, tak by bylo náročné jet do Slovinska na den, letět do Německa a na nějaké dva dny se zase vrátit. To mi nedávalo smysl. Takže jsme se rozhodli, že budu trénovat doma, čímž jsme vlastně pro sebe vyšetřili hodně času.

Máte představu o tom, jaké to je závodit na stadionu?
Jenom trošku. Byl jsem na podobném závodě v Ťumeni. Ne na tak velkém stadionu, jako je Schalke, ale byl to také fotbalový stánek. Myslím si ale, že jestli závodíte na uzavřeném stadionu nebo třeba v aréně v Novém Městě, je docela podobné. Jediný rozdíl je v tom, že se závodí na menším prostoru.

Exhibice vás čeká už dnes, pátého ledna je na pořadu další závod Světového poháru. Držel jste se o Vánocích zkrátka?
Já trénuji o Vánocích i dopoledne na Štědrý den. Svátky obecně poznám vlastně jen tak, že trénuji individuálně podle plánů od trenéra, a ne organizovaně s ostatními. Na druhou stranu jsem na sladké, to si dám vždy. Žádné lenošení a přejídání však nehrozí.

Michal Šlesingr na střelnici v Novém Městě na Moravě.Strávil jste čas s dcerou u televize a pohádek?
To se moc nedá. Ona je hrozný šídlo, nevydrží chvilku na místě. Je opravdu náročné s tou naší cácorkou vydržet v jedné místnosti celý den.

Máte za sebou závody ve třech dílech Světového poháru. Jak jste vy osobně vstřebal novinky, které jste trénovali?
V létě jsme udělali hodně práce a myslím si, že se to už částečně projevuje. Samozřejmě, že byly závody, které mi tolik nevyšly, ale určitě se to ještě další praxí zlepší.

Vrcholem sezony je mistrovství světa. Závodů Světového poháru je však hromada. Neplánujete, i třeba s ohledem na vloženou exhibici, vypustit některý z nich a tvrději potrénovat?
Jsou závodníci nebo i celé týmy, které to takto dělají. Některé závody třeba úplně vynechají, tím je známý třeba Björndalen. Pro nás je ale důležité také celkové pořadí v hodnocení národů, takže k nějakému vypouštění svěťáků sahat asi nebudeme. Ono vypadnout na nějaký čas ze závodů a pak se zase vracet, to mi nepřijde ideální. To bychom se vlastně jakoby vrátili na začátek sezony, kdy jsou výkony ještě takové syrové. Navíc před šampionátem je volný časový prostor na trénink.