„Je to zajímavé, ale mezi těmi závody má člověk aspoň trošku šanci odpočívat. Jedete do plnejch, ale pak si trošku odfrknete. Při tréninku jste furt dole."

To ale není jediný důvod, proč závody vítáte, že?
Jasně že ne. Mám závodního ducha, rád se se s někým porovnávám, s někým závodím a porážím ho. (smích)

Motivuje vás i úspěšná loňská sezona?
Na ni se moc neohlížím. Vím, že mám dobře natrénováno a jsem v pohodě. Neměl jsem žádné problémy, které by mě limitovaly. Důvěřuju i trenérovi, že ví, jak má trénink postavit. Není pro mě až taková neznámá, jaká ta sezona bude. Podle různých ukazatelů by to mělo být dobré.

A vaše ambice jsou jaké?
Budu na sobě nosit cedulku na ambice. (smích) Cíle už si tolik nedávám, protože mě spíš svazují. Člověk si říká, že chce být stabilně do patnáctky a najednou tam není a co pak? Začnu řešit, že je nějaký problém a budu se v něm utápět. Nechci si na sebe vytvářet ještě větší tlak, už takhle je dost velký. Cítím ho i od okolí. Do každého závodu jdu s tím, že mám šanci vyhrát a musím do toho dát všechno.

I proto jste si nechal operativně upravit nosní přepážku?
Ano, můžu mnohem líp smrkat. To je super. Lyžuju a můžu si odfrknout, to mi dřív nešlo. Je to ale zatím jediný efekt, kterého jsem si všiml. Možná se mi i trošičku líp dýchá, ale jako diametrální změna mi to nepřijde. Uvidíme, měl bych mít nos trvale podstatně líp průchodnější. Hlavně doufám, že infekce, pokud přijde, ze mě rychleji vyletí.

V létě jste si dopřál svou nutnou dávku adrenalinu, bez kterého, jak říkáte, nejste v pohodě. Co to bylo tentokrát?
Tradiční seskoky padákem, také "base jump" (seskok z pevného bodu), let s akrobatickým pilotem Martinem Šonkou a hitem léta byl jachting v Bretani, jeden den pohodička, druhý den mělo fičet, všichni rušili tréninky a my vyjeli na oceán na jachtě. Byla to zajímavá zkušenost, když člověk přes vlny neměl šanci nic vidět - loď nonstop v náklonu, paluba pod vodou, vítr nám rozškubal plachtu. Luxusní zážitek.

To byl asi i let s akrobatickým pilotem Šonkou, ne?
Dostal jsem ho od manželky k Vánocům. Svezl mě a dal mi pořádnou sodu. Jednou mi to i půjčil. Zkusil jsem si figury, třeba přemet. Byla to taková brambora na stranu, ale nechal mě lítat samotného. Já si musel éro srovnat a pak přemýšlet, co chci udělat.

Pilotní zkoušky ale ještě nemáte, že?
S Martinem nejsou nutné, ale chci si je udělat příští rok. Kamarádi si postavili repliku historického letounu Moran Solnier 138 hornoplošník, má dvě otevřené kabiny. Je to takové vyhlídkové letadlo a nabídli mi, že bych mohl také lítat.