U pražské Kampy nad kanálem Čertovka, kde se scházejí obojživelníci ke svým seancím hlavně zvečera, vyprávěla česká lyžařská obojživelnice rovných sto dnů před začátkem her o svých plánech na celou sezonu.

Tu stejně jako v minulém ročníku rozdělí mezi alpské lyžování a snowboard, oboje na nejvyšší úrovni Světového poháru. To ve světě nemá obdoby.

„Není to jednoduché skloubit, ale mám oba sporty ráda, miluju pestrost, proto jsme museli program nějak vymyslet,“ říká Ledecká, podle níž není sezona zdaleka jen o olympiádě.

Mistryně světa Ester Ledecká.
Ledecká vstupuje do olympijské sezony: Jedu přesně tak, jak mám natrénováno

„Já i celý realizační tým se na sezonu dost těšíme, hodně připravujeme a neměli bychom upřednostňovat jeden závod,“ myslí si královna bílých svahů, která je už ve dvaadvaceti letech dvojnásobnou mistryní světa v obřím slalomu na snowboardu.

Olympiáda je ale specifický závod, naštěstí Ester už jednu zkušenost má. Jako osmnáctiletá závodila na hrách v ruském Soči. A prý ji jen tak něco nerozhodí.

„Bude to asi specifické, ale nejsem typ, který by se z toho roztřásl. Ke každému závodu přistupuji jednotlivě a se stoprocentní koncentrací. Navíc je pořád ještě sto dnů do olympiády a nikdo kolem mě ji zatím moc neřeší,“ mávne rukou.

Snila o osmi medailích

Ledecká však může být první lyžařkou, která si pod pěti kruhy zajede závody ve dvou zcela odlišných disciplínách. Toho si cení.

„Hlavně to byl od malička můj sen, a kdyby se to fakt povedlo, bylo by to naprosto úžasné. Jenže snů jsem měla mraky, chtěla jsem vyhrát asi osm zlatých v šesti různých sportech. A přesto, že se tohle všechno nestane, jsem docela šťastný člověk,“ usmála se dcera slavného zpěváka Janka Ledeckého, který ji ve středu doprovázel stejně jako maminka Zuzana.

Martina Sáblíková dostala v pondělí 5. června dar od města Žďár nad Sázavou, jako poděkování za reprezentaci. Martina současně předala ocenění žďárským basketbalistům.
Sáblíková už vyhlíží OH a chystá se na Hrad: Na vyznamenání se moc těším

„To je pořád hlavní šéf týmu, paní Columbová. Nesmím na ni zapomínat,“ rozzářila se opět smíchy dívka, v jejímž realizačním týmu je i její děda, hokejový mistr světa z roku 1972 Jan Klapáč. Ten se stará především o její fyzickou přípravu.

A co čeká slečnu STR, jak si nechá psát své jméno, v nejbližší době? Amerika. Nejprve lyžařská příprava čtrnáct dnů v Copper Mountain, pak prkno v kanadské Nakisce a na závěr Světový pohár v Lake Louis. Věří, že tam svoji formu prodá lépe než o víkendu v Söldenu, kde skončila při své první zkušenosti s obřím slalomem na konci pořadí.

Kopec v Söldenu byl strašidelný

„Nečekala jsem, že bych tam zářila, ale byla to zkušenost a jsem ráda, že jsem v Söldenu byla. Proč to ne- uchopit?“ říká Ledecká a její trenér Tomáš Bank přiznává, že jako optimista sice čekal víc, ale jeho bratr Ondřej ho z omylu rychle vyvedl.

„Těžko to mohlo být lepší. Poprvé obří slalom, navíc Ester ten kopec vůbec neznala a je zkraje strašidelný,“ mínil starší z bratrské dvojice Banků.

V jiném obřím slalomu, paralelním, snowboardovém, bude Ester Ledecká jako mistryně světa patřit k favoritkám olympiády.

„Má prioritu stejně jako loni. A když budu chtít vynechat snowboard kvůli lyžím, tak to bude spíš slalom než obřák. Trénuji však obě disciplíny, jsou důležité pro techniku,“ dodala Ledecká.

Eva Samková
Snowboardistka Eva Samková: Nést českou vlajku? Byla by to čest