Češi koncem listopadu ve švédském Östersundu v prvním závodu Světového poháru šokovali v mixu třetím místem. Úspěšné kvarteto ale dozná změn. Nemocného Michala Šlesingra nahradí Jaroslav Soukup. Jinak platí, že závod rozjede Veronika Vítková, předá Gabriele Soukalové a finišovat bude Ondřej Moravec.

"Může to vypadá jako taktika, ale taktika to tak úplně není. Michal Šlesingr měl po úterním tréninku teplotu, a proto musel nastoupit náhradník, kterým byl od začátku Jarda Soukup," řekl trenér mužů Ondřej Rybář po večerním tréninku. "Pořád se budeme snažit být co nejlepší. Sestava z Östersundu se změní, ale tohle není Östersund, je to mistrovství světa a celý tým musí předvést dobrý výkon a pak můžeme být vysoko. Chceme držet krok se špičkou," řekl Rybář.

"Myslím, že budeme druhý. Bude záležet, jestli nám to kluci zkazí, nebo nezkazí," vtipkoval trenér žen Jindřich Šikola. Vážně dodal, že s Rybářem souhlasí v tom, že na startu bude dvanáct vyrovnaných štafet a důležité bude udržet kontakt s elitou. "Tahle štafeta je v očekávání lidí a hlavně si myslím, že podle výsledku se povezeme dál na dobré nebo špatné vlně," řekl Šikola.

Biatlonisté nejsou nýmandi

Soukup měl v létě ošklivý pád na horském kole a do sezony naskočil až v lednu. Náznak formy ukázal desátým místem na SP v Anterselvě. "Doufám, že tady něco takového ukážu a že jsem se ještě zlepšil," uvedl před šampionátem bronzový medailista z vytrvalostního závodu na loňském MS v Ruhpoldingu.

"Český fanoušek už v sezoně viděl, že nejsme nýmandi, kteří sem přijedou a budou se spoléhat na štěstí, že bychom čekali na zázrak. Přijeli jsme reprezentovat a chceme udělat fanouškům radost, aby viděli pěkný závod," řekl kouč Rybář.

"Prosazovat se ve vyrovnaném poli bude těžké," uvedl Moravec, který letos stál vedle smíšené štafety ještě dvakrát na stupních vítězů i sám.
Devátá žena Světového poháru a vítězka z Pokljuky Soukalová, která jezdí druhý úsek, má štafetové závody ráda. "Hlavně ty krátké. Takže se na závod moc těším. Pojedeme to pro radost a snad se to povede," řekla.

Zlato obhajuje Norsko

Smíšené štafety biatlonistů měly premiéru na MS v roce 2005, ale tehdy mohly výsledkově silné národy postavit více týmů. Češi tehdy dojeli v ruském Chanty Mansijsku čtvrtí, přičemž stříbro a bronz brali Rusové. V posledních třech letech skončil český mix na mistrovství světa sedmý, jedenáctý a loni osmý.

V roce 2006 se při smíšené štafetě střídalo pořadí žena, muž, žena, muž, ale od roku 2007 se ustálil formát, při kterém absolvují první dva úseky ženy a zbylé muži.

Zlaté medaile obhajují Norové, kteří patří k největším favoritům spolu s Ruskem, jenž vyhrálo mix právě v Östersundu. Do bojů o medaile ale bude chtít zasáhnout také Německo, Francie či Slovinsko.