Bauer má za sebou kvalitní letní přípravu, ale koncem října si zlomil palec levé ruky. Stříbrný medailista z klasické padesátky teprve minulý týden sundal sádru a chystal se na úvod sezony, ale dva dny poté upadl při tréninku.

"Neukončil jsem smolnou šňůru a rozsekal jsem se," řekl v rozhovoru Bauer. "Je to smůla. Jeli jsme v tréninku sprint, já jsem se chtěl pořádně rozzávodit, tak jsem se tam strkal s Dušanem (Kožíškem), a když mi odjížděl, zariskoval jsem," vyprávěl Bauer. Při sjezdu upadl na hranu hromady umělého sněhu a narazil si stehenní sval a hlavně bok.

Vážnějším potížím nic nenasvědčovalo, ještě dva dny po nehodě Bauer trénoval. Ale potom ho při jednom ze záběrů při tréninku rychlosti píchlo v oblasti žeber. "Koňary mi nevadily, ale v těch žebrech mě píchlo dost. Nebyl jsem schopen jet svižně," řekl Bauer.

Ohrožen je i závod Ski Classic

Šel proto hned ve Švédsku na vyšetření, které nepotvrdilo zlomeninu. Dal si den volna, což mu prý pomohlo, nikoliv však zásadně. "Už s tím zlomeným palcem to bylo na hraně, jestli Kuusamo stihnu. A pak místo toho, abych doháněl rychlé tréninky, seděl jsem doma na zadku," konstatoval Bauer.

Koupil si proto letenku a odjel se dát dohromady do České republiky. "Než čekat v Gällivare, jestli to za tři dny přejde, tak jsem se rozhodl, že poletím domů," vysvětlil Bauer. Po příletu se hned vydal za fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, kde ho ještě čekají další vyšetření. "A potřebuju vědět, co se s tím dá dělat, aby to co nejdřív odeznělo, abych s tím mohl trénovat a neublížil tomu," prohlásil.

Vážně ohrožen je proto také úvodní díl série dálkových běhů Ski Classics, která o dalším víkendu začne závodem La Sgambeda v italském Livignu. "Nejspíš je to taky pasé, jedině, že by se to dalo nějakým zázrakem rychle dohromady. Ale nechci předbíhat," řekl.

Hlavní cíle? Tour de Ski a SP v Novém Městě

Ze Švédska odjel i proto, aby nezabíral místo ve startovní listině některému z mladých českých závodníků, kteří mohou sbírat zkušenosti, když on není úplně fit. "Nechci to zveličovat, nejsem na umření, ale není to na závodní lyžování. Sice se z toho nehroutím, ale problémem je každý vynechaný závod, zvlášť tady minitour, ale co můžu dělat," pokrčil rameny.

V nové sezoně má však jiné cíle - Tour de Ski na přelomu roku a závody v Novém Městě na Moravě v druhé polovině ledna. "To je hlavní, to se musím dát do pořádku. Nechci se jen účastnit," dodal osmatřicetiletý lyžař.