Nebyl to závod, do nějž česká výprava vkládala na MS medailové naděje. "My to nesmíme říkat nahlas, ale jedeme to vyhrát," žertoval den před závodem Michal Šlesingr.

Odvážné, ale nakonec ne tak bláznivé tvrzení. Český tým totiž více než polovinu závodu útočil na cenný kov a na druhém úseku se Jaroslav Soukup ocitl ve vedení. Škoda.

Na třetím úseku totiž selhal právě Moravec. Muž, jenž svou památnou rychlopalbou vestoje na MS v Novém Městě na Moravě 2013 vybojoval pro českou smíšenou štafetu bronz. Tentokrát ho stejná položka zradila, musel třikrát dobíjet a co víc, klíčovou poslední ránu hlídal tak moc, že ztratil extrémně moc času.

"Byl jsem v háji, to ty ale taky, co?" pousmál se hořce Moravec v momentě, kde se po štafetě poprvé potkal s koučem Ondřejem Rybářem.

Úspěšný šéftrenér prožíval jedny z největších nervů v trenérské kariéře. "Nějak jsem se z toho na stará kolena rozklepal," utrousil Moravec.

Sám dodal, že šlo o trestuhodné selhání. Ale ne tak neočekávané. Důvodem výpadku mohla být nemoc, která ho připravila o dva týdny klíčové závěrečné přípravy na šampionát. "Tři roky všechno fungovalo, jelo to jako po drátku," připomněl Moravec své tři medaile ze Soči i loňského šampionátu v Kontiolahti.

"Letos se to zadrhlo, tahle sezona bohužel nevyšla," podotkl.

Přesto jeho běžecký výkon nebyl v sobotu špatný. "Nakonec jsem na tom nebyl zle. Asi nebylo možné držet krok s nejlepšími, ale při dobré střelbě se dal udělat dobrý výsledek. Jenže výpadek v přípravě se projevil i na psychice," řekl Moravec. "Poučím se. Další rok může být jiný," věřil.