Na startu se má sejít laufařská elita včetně lídra se- riálu Torda Gjerdalena z Norska. Fanoušci se ale nejvíc těší na jeho krajana Mortena Pedersena, který v Bedřichově třikrát kraloval.

Pokud by přidal další triumf, stal by se v novodobé historii J50 prvním čtyřnásobným vítězem. Smutná v lednu ovládla závod La Dia- gonela. V následné Marcialonze dojela čtvrtá. O prvenství by se měla přetahovat se Švédkou Britou Johanssonovou Norgrenovou, vedoucí ženou průběžného pořadí.

Její české pronásledovatelce nevadilo, že před týdnem odpadl kvůli lavinovému nebezpečí závod v Toblachu. „Aspoň jsem pošetřila bolavou ruku. Na La Diagonele jsem si namohla předloktí levé ruky, ale věřím, že už nebude zlobit,“ vyprávěla pětatřicetiletá běžkařka.

„Je nás asi pět holek, co můžeme myslet na přední umístění. Vidím to nadějně, minimálně bych chtěla skončit na bedně, ale taky bych ráda ještě jednou vyhrála. Udělám proto maximum,“ slíbila Smutná. Loni skončila druhá za Johanssonovou Norgrenovou, ale v letech 2015 a 2017 zvítězila. „V lichém roce by to zase mělo vyjít,“ usmála se.

Řezáč: Na trati se nedá taktizovat

Stanislav Řezáč má na pažbě tři vítězné zářezy, ale zároveň ví, že v pětačtyřiceti už na přední umístění nemůže pomýšlet. „Těžko říct, v jaké jsem formě. U mě je to každý týden jinak. Poznám to až při závodě,“ přemítal.

„Přijede minimálně patnáct elitních laufařů z Norska a prosadit se bude strašně těžké. Na první desítku by se muselo sejít všechno dohromady. Být do dvaceti, bude slušný výsledek,“ pokračoval.

Na trati se prý nedá taktizovat. „Norové nasadí ohromné kule a vepředu zůstane jen absolutní špička. Jizerka bývá rozhodnutá na dvanáctém kilometru na Knajpě. Pak už čelo nikdo nedostihne,“ upozornil Řezáč. „Je to hrozně rychlý závod. Abych mohl pomýšlet na přední umístění, muselo by mi být o patnáct let méně,“ krčil rameny.

Program 52. ročníku Jizerské padesátky

Pátek 8. února:
9.00 Mini Jizerská Pojišťovny VZP
12.00 Volkswagen Bedřichovská 30 km volně
16.30 Nyč sport sprint na 1,5 km soupaž
18.00 Slavnostní zahájení a závod historických lyžníků

Sobota 9. února:
9.00 Hervis Jizerská 25 km klasicky
9.15 ČT Jizerská 10 km klasicky
15.00 Jizerská firemní RAUL štafeta 4×3 km

Neděle 10. února:
9.00 ČEZ Jizerská 50 km klasicky (v 8.45 start žen elite)
11.30 Vyhlášení vítězů