„Od konce kariéry jsem v sobě měla pocit neuzavřené kapitoly. Několikrát mě napadlo, že bych se zkusila vrátit a něčím to v sobě uzavřít. Doufala jsem, že se to povede líp a ten konec bude šťastný. Že budeme ještě další rok natáčet a tím vrcholem bude nějaký závod,“ uvedla čtyřiatřicetiletá Soukalová.

Nejvíce si přála závodit v Novém Městě na Moravě. „Abych se tam sklouzla a poděkovala všem, kteří mi pomáhali a podporovali. To se bohužel nestalo. Život to za mě vymyslel jinak a už mě to tam nechtělo pustit. Udělala jsem ale pro to maximum,“ doplnila.

Závody MS v biatlonu sledovali diváci z tribun i ze všech dostupných míst podél trati
Biatlonový šampionát v Česku: Davy fanoušků, nasazení pořadatelů i šok na závěr

S přípravou na návrat začala Soukalová na jaře roku 2022. Podporovali ji šéf svazu Jiří Hamza i sportovní ředitel Ondřej Rybář. Po osmi měsících přípravy se podle svých slov přiblížila na půl minuty časům, které jezdila ve vrcholné formě. Potíže neměla ani se střelbou. „Vše mělo směřovat k mému návratu do závodů v sezoně 2023/24 a ke startu na šampionátu v Novém Městě. I kdyby to mělo být třeba jen ve štafetě,“ podotkla.

Osudná procházka se psem

Poté ale přišlo zranění. „Šla jsem se projít se psem a jak mě zatáhl, tak mi praskl meniskus. V ten moment jsem věděla, že je to problém," líčila Soukalová. „Už předtím jsem mívala několik týdnů po každém tréninku nateklé jedno koleno. Ty signály se objevovaly. K tomu se ještě zapojily problémy s palci na nohou. Mám hodně zničené plosky nohou. Asi je to dopad těch intenzivních let u sportu,“ řekla biatlonistka, která naposledy závodila v březnu 2017.

Operaci menisku podstoupila loni v březnu. A kvůli vidině dalších zákroků naději na comeback vzdala. „Byla jsem u několika specialistů a všichni se shodli na stejném verdiktu, že by museli ty palcové klouby řešit operací. Když jsem si to spočítala, měla bych půl roku stopku a velmi omezený režim, což by byla obrovsky dlouhá doba, která by mě fyzicky vrátila zpátky na nulu,“ uvedla.

Olympijská vítězka Hanna Öbergová má z biatlonového MS v Novém Městě na Moravě bronz ze smíšené štafety. Ilustrační snímek
Švédští biatlonisté na Česko nevzpomínali v dobrém. Z plesnivého hotelu utekli

Zdravotní potíže cítí dosud. „Když mám mluvit o tom, jak se cítím při běžných aktivitách, tak mi někdy otékají klouby, že pak mohu nosit jen jediné, široké boty, co mám doma,“ řekla. Snahy o návrat ale nelituje. „Přestože ten comeback nevyšel, mám čisté svědomí. Vím, že jsem se snažila a udělala jsem pro to fakt hodně. Víc už jsem nedokázala,“ dodala Soukalová.