OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

„Poslední závod jsem si užívala, jelo se mi strašně dobře. Chtěla jsem klidně ještě jedno kolo," usmívala se čtyřiadvacetiletá Soukalová.

ČTĚTE TAKÉ: Skvělý běh, ale čtrnáct dobíjení. Biatlonistky skončily ve štafetě čtvrté

Štafetu jste z jedenácté příčky po první předávce vytáhla až na druhé místo. Věřila jste v medaili?
Věřila jsem Jitce Landové. Má malinko problém se střelbou, ale věřila jsem bezmezně, že to tady prolomí. Když jsem viděla její stojku, úplně se mi rozklepaly nohy. Byla jsem si jistá, že zbytek trefí tak, aby nemusela na trestné kolo.

Jak jste si užívala, když jste předbíhala jednu soupeřku za druhou?
Super. Říkala jsem si: Ty jo, to je paráda. Mně se jede tak dobře a oni vůbec nemůžou.

Dokonce jste měla chuť absolvovat s běžkyněmi třicetikilometrový závod, že?
Ano a ptali se mě, jestli sem normální. Myslela jsem to ale vážně. Chtěla jsem jet, ptala jsem se na to, jenže nemám FIS body, které k tomu potřebuju, takže nemůžu.

Není na vás třicet kilometrů příliš dlouhý závod?
Není, já bych to vydržela.

Ujela jste někdy takovou vzdálenost?
Jela jsem jednou třicítku na Bedřichově, když mi bylo šestnáct a skončila jsem třetí. Věřím, že vzhledem k tomu, jaké dávky jsem s klukama absolvovala, bych to určitě nějak ujela.

Lyžování bez střelby by ji nebavilo

Kdy vás něco takového napadlo?
Už po minulém závodu, kdy se mi jelo dobře. Mám tady běžeckou formu, když ne top střeleckou. Šlo by o skvělou zkušenost.

Po sezoně budete sbírat body, abyste mohla na běžecké závody?
Říkala jsem si, ale nezapadají do toho exhibice, na které jsem pozvaná, k tomu závody Světového poháru. Když bude čas, určitě nějaké běhy ráda absolvuju.

Myslíte, že se do budoucna zaměříte pouze na běžecké lyžování?
Bylo by super si to vyzkoušet, ale střelba je zajímává, dává běhu třešničku. Lyžování bez ní by mě nebavilo, biatlon by mi chyběl.

Co vám na to řekl trenér Ondřej Rybář?
Ptal se, jestli jsem normální, že mám ještě tři kola svěťáků, exhibice a mistrovství republiky, do konce sezony víc než dvanáct závodů. Je toho dost, fyzické síly ubývají, ale chuť roste, já bych pořád závodila.

Před závodem losos, bramborový salát, steak i sušenky

Takže byste uvítala, kdyby olympiáda pokračovala?
No připadá mi, že jak jsem kus ženské, mám pořád z čeho brát. Soupeřky jsou unavené a já pořád můžu. Dneska si holky stěžovaly ve stanu, jak to dělám, že jezdím tak rychle. Tak se ptám Elisy Gasparinové, takové té hubeňoučké Švýcarky, kolik váží. Ona že čtyřicet osm. A já: Tak vidíš, já přes šedesát. Její váhu jsem měla naposled asi v šesté třídě.

Co jste si dala k obědu, že jste jela tak rychle?
Jé, já jsem toho měla. To abych vám zazpívala tu píseň Co jsem měl dnes k obědu. (zpívá) Ráno jsem si hned nalačno dala lososa, trochu bramborového salátu, což jsem asi neměla dělat. (usměje se). Pak jsem si dala kus nějakého steaku, celé sušenky a k tomu kafe se šlehačkou. Lidi na mě koukali, jestli nejsem těhotná. Všichni mají na tácu dva talířky a já je tam skládám na celý podnos. Jedla jsem úplně všechno jako zjednaná, což mi jde dobře. A ukázalo se to na trati.

Přestanete kvůli třem čtvrtým místům jíst bramborový salát?
Ne, nezačnu, chutná mi a tak si ho ráda dám. Věřím, že mi přidá i ve výkonu. Tělo si řekne, co potřebuje. Beru umístění v top pětce jako velký úspěch a čtvrté místo ze štafety je pro nás super.

Při štafetě vás podporovala Martina Sáblíková. Věděla jste o ní?
Myslela jsem na ni celý závod. Říkala jsem si, že když už sem vážila takovou cestu, tak prostě musím jet. Holkám jsem před závodem řekla, ať se snaží, že je tu dneska Martina se svým trenérem a nemůžeme udělat ostudu.

Medaile jí psychicky pomohly

Máte po olympijských hrách ještě sílu do zbývajících závodů Světového poháru?
Fyzické síly nám sice ubyly, ale medaile jsou taková motivace, že nám to všem psychicky strašně pomohlo. Nejvíc mě těší, že spousta malých dětí teď touží dělat biatlon, což je pro nás takové potěšení. Doufáme, že budeme mít následovníky, v juniorských kategoriích skoro nic není.

Co se dá říct o olympiádě, která vám přinesla dvě stříbra?
Je to super, naprostá pohádka.

Jak se vám líbily olympijské hry v Soči po organizační stránce?
Připadalo mi, že akce jako zahájení a tak měli organizátoři dobře zvládnuté a diváky si odnesli skvělý zážitek, i když jsme neměli štěstí se tam podívat. Ze začátku to však bylo malinko problematické, stály tu sice miliony organizátorů, ale nikdo nevěděl, kde co je. Koho jsme se zeptali, nic netušil. Jednání mi přišlo takové zmatečné, pak se to ale naučili a vše fungovalo lépe.

Půjdete na závěrečný ceremoniál her?
Doufáme. Chceme a plánujeme to.