Jako den a noc se nyní liší pocity Gabriely Soukalová. Bezstarostný smích totiž vystřídal slzavý vodopád. A bezmoc. Pro český svaz biatlonu prozradila podrobnosti.

Neříkáte si: Muselo to jednou přijít?

Nemyslím, že by muselo. Byla to smůla, hodně smůly. Na závod jsem se těšila. První kolo jsem měla pocit, že silově na to mám, že můžu i dýchat, což pro mě bylo ve zdejší výšce neočekávané. Netušila jsem, ani nepředpokládala, žádné velké problémy. Nicméně jsem přijela na první střelbu, a když jsem otevřela závěr, rozletěl se na kousky. Tak jsem vůbec nevěděla, co s tím. Zkusila jsem tam dát zásobník. Naštěstí jej šlo zavřít, ale přebíjení jsem už bohužel musela dělat ručně. Pokaždé jsem tak zvedala loket, což mě vždy rozhodilo z polohy. Pak je těžké najít tu správnou, abych mohla dobře spustit ránu.

Pro stojku jste si vzala náhradní zbraň. Jak vám s ní šlo střílet?

Celé jedno kolo jsem jela s tím, že mě čeká střelba ze zbraně, kterou jsem neměla v životě v ruce. Vůbec jsem nevěděla, jak tu zbraň mám držet. My máme pažby na míru, vychytaný každý detail. Třeba na spoušti mám takovou kuličku kvůli citu, na té rezervě mi přišlo, že spoušť chybí. Strašný. Tři trestná kola člověku taky moc nepřidají. Trochu jsem se zalykala, bylo mi to tak líto, že mi začaly mi téct slzy…

Už se vám někdy přihodilo něco podobného?

Ne, nepamatuju si, že by se mi něco podobného stalo při závodě. Ale v podstatě jsem za to ráda, je to cenná zkušenost. Možná je dobře, že se to stalo teď a ne třeba na olympiádě. Kdyby se to stalo v Soči, to by mě snad odvezli.

Co bude nyní dál se zbraní?

Vzhledem k tomu, že je tady zástupce firmy Anschuetz, která nám obstarává servis, tak věřím, že to s nimi a s Ondrou Rybářem vyřešíme a zbraň se podaří dobře opravit. Doufám, že vrchní součástka, kterou tam mám na míru a jejíž pomocí závěr palcem zavírám, zůstane neporušená. Jinak by to asi byl dost problém, měnit nyní něco, na co jsem dlouhé roky zvyklá.

V sobotu nenastoupíte do stíhacího závodu. Bude to poprvé, co během této sezóny vynecháte individuální závod. Co budete dělat?

Doufám, že to nahradím výživným tréninkem, ale ještě jsem o tom nemluvila s Ondrou Rybářem. Třeba mi dá trošičku odpočinek, když jsem si dnes tak mákla na trestných kolech… (poprvé se usměje)

ČTĚTE TAKÉ: Soukalovou zradila zbraň, byla diskvalifikována a přijde o dres lídra